Teknoloji Haberleri

Yere Düşen Harddisk Çalışmazsa Ne Yapılmalı?

Yere Düşen Harddisk Çalışmazsa Ne Yapılmalı?

Satın aldığınız bir hard disk size çalışır vaziyette teslim edilir. Eğer siz hard diski takmaya çalışırken ya da herhangi bir nedenden dolayı bilgisayardan söktüğünüzde yere düşürürseniz çalışmayabilir. Bu durumda yanlış müdahale yapmadan sorunun tespit edilmesini ve hard diskinizin kurtarılmasını zorlaştıracak herhangi bir işlem yapmamaya dikkat etmeniz gerekir. Hard disk bilgisayardaki verilerin bulunduğu bir depolama alanıdır ve çalışmaması halinde tüm verilerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalırsınız.

Hard diski kontrol ederken yapılan hatalı müdahalelerin başında tekrar çalıştırmayı denemek vardır. Çünkü düşen hard diski tek başınıza tamir etmeniz ya da güvenli olmayan servislere götürmeniz yukarıda bahsettiğimiz sorunlara neden olabilecektir.

Bunun için doğru çözüm araştırarak doğru teknik servisleri seçebilmektir. Hard disk tamiri sadece güvenilir, hijyenik laboratuvarlarda tamir edilebilir. Nedeni ise içindeki elektronik plakaların hassas olmasıdır.

Peki, hard disk yere düşerse ne olur, arıza tespiti nasıl yapılır?

Yere Düşen Harddisk Çalışmazsa Ne Yapılmalı?

Harddisk Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Hard disk içinde üç önemli bileşen bulunur. Bunlar verileri içinde saklayan plakalar, aktüatör kolu ve iğne dediğimiz okuma yazma kafasıdır.

Tüm bu bileşenlerin sağlam olması önemlidir. Doğru ekipmanlar kullanılarak yapılan müdahaleler veri merkezleri tarafından sağlanabilir. Bu veri merkezleri hard disk üzerinde ne yapılması gerektiğini bilir.

Yere Düşen Harddisk Nasıl Kurtarılır?

Hard disk yere düştüğünde bozulup bozulmadığını kontrol etmek için bilgisayara takmak gerekli bir müdahale gibi görülebilir, fakat doğru bir şey değildir. Hard diskten ses geliyorsa bu müdahalenin sorun yaratacağı anlamına gelir. Eğer içerisindekileri kaybetmeyi göze alabiliyorsanız bu durumda takarak kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Bu sayede zarar görüp görmediğini anlayabilirsiniz.

Hard disk yere düştüğünde muhtemelen kolları eğileceğinden dolayı iğnenin plakaya sürterek zarar vermesine neden olabilir. İğne plakaya sürttüğünde ise okuma mümkün olmayacağı gibi çizikler çoğaldıkça sorun artık üstesinden gelinemeyecek boyuta gelecektir.

Bu kritik sorunun oluşmaması için düştüğünde herhangi bir müdahale yapmadan hemen yetkili teknik servislerden biriyle görüşmeniz gereklidir. Bu sayede verilerinizi kurtarma ihtimalinizde artmış olacaktır.

Hard disk test işlemlerinin temiz odalarda ve bu konuda uzman olan veri kurtarma merkezlerinde yapılmasında fayda vardır.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.