Mobil

Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilmeli?

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmeli?

Yeni bir akıllı telefon satın aldığımızda satışını yapan personel veya alanında uzman kişilerden birtakım tavsiyeler duyarız; telefonu kaç dakika şarjda bekletmemiz gerektiği, pilini yüzde 0 olmadan kullanmamamızın daha doğru olacağı gibi art arda gelen önerilerin ardı arkası kesilmez.

Örneğin telefonunuzu satın aldıktan hemen sonra kesinlikle 8 ile 12 saat arası bir süreyle şarjda tutmanız gerektiğini mutlaka tarafınıza söylenmiştir. Hatta insanlar bunu biraz daha abartıp “bir gece boyunca cihazı şarjda bırak, sonra yüzde 0 olunca tekrar şarj et” gibi hayali söylemlerde dahi bulunabiliyorlar.

Peki tüm bu kurguların gerçeklik payı nedir? Sizler için araştırdık. “Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmelidir?” sorusuna bu yazımızda açıklık getiriyoruz.

Pil teknolojisi geliştirildi, hemen şarja ihtiyaç yok

Akıllı telefonlarımızda eskiden NiCd (Nikel-kadmiyum) teknolojisine sahip piller kullanılıyordu. Pillerin en büyük sıkıntısı“hafıza etkisi” isimli bir özelliği üretilmiş olmalarıydı. Hafıza etkisi, şarj işleminin başladığı döngüde bulunan noktayı hatırlamasını sağlamaktaydı. Pil bölümündeki hücrenin yanlış tahmin edilmesine sebep olan durumun önüne geçmek için de telefon şarjının yüzde 0 olması gerektiği söyleniyordu.

Teknolojik gelişmeler elbette ki telefon bataryaları etkisi altına aldı. Artık Li-ion (Lityum-iyon) piller üretilmekte olup neredeyse tüm akıllı telefonların tamamında yer mevcuttur. Li-ion (Lityum-iyon) pillerde hafıza etkisi bulunmamaktadır. Haliyle şarj etmek için tamamen bataryanın bitmesini beklemeye gerek yoktur. Gönül rahatlığıyla istediğiniz seviyede şarja edebilirsiniz.

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmeli?
Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmeli?

Yeni alınan akıllı telefonların kullanılmadan önce 8 veya 12 saat arası şarj edilmelidir iddiasının kaynağı da aynıdır. Uzmanlar NiCd (Nikel-kadmiyum) pillerle üretilen cihazların şarj işlemlerinin verimli olabilmesi ve randımanlı bir şekilde kullanıma devam etmesi için tamamen bataryanın boşaltılıp, ardından belli bir süreye kadar doldurulmasını öneriyordu. Haliyle, Li-ion bataryalar bu zorunluluğu da ortadan kaldırmış durumda.

Zaten yeni alınan telefonlar kutusundan yüzde 50-60 arası şarjla çıkıyor. Telefon bataryanızın tamamen bitirip 8 saat şarj etmek gerekseydi, üretici firma telefonu kutusuna boş bir pille yerleştirmez miydi? Kullanıcılarını neden bilerek yormak istesin ki? Bu açıdan duruma baktığımızda kulağa oldukça mantıksız gelmektedir.

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmeli?
Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilmeli?

Telefon şarjı tamamen bitirmeden prize takın

Bi nevi NiCd teknolojisine oranla avantajlı olsa da, Li-ion (Lityum-iyon) pillerin de eksileri yok değil. Li-ion teknolojisine sahip bir bataryanın ömrü zamanla azalır. Bu durumun önüne geçmenin en iyi yolu telefonu kısmi şarj etmektir. Yani batarya ömrünün uzun olması için telefonunuzun şarjının sonuna kadar bitmesini beklemeyin. Yüzde 20 seviyesinde iken direkt olarak prize takın ve bataryanızı şarj edin.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.