Teknoloji Haberleri

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

Microsoft‘un Windows işletim sistemi hayatımıza girdikten sonra bilgisayar kullanımını büyük ölçüde kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Kullandığımız işletim sisteminde oyunlar oynayabiliyor, programlar kullanıyor ve çeşitli programlar yazabiliyoruz. Peki Windows’un son sürümü Windows 10 için bilgisayar donanımız ne kadar yeterlidir? Düşük değere sahip sistemler için Windows 10 nasıl hızlandırılır? Bu sorulara cevap arıyorsanız ve Windows 10 ile maksimum performans sağlamak istiyorsanız sizler için hazırladığımız bu bilgilendirici makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Gamerlar için Bilgisayar Oyun Modu

Windows 10 işletim sisteminde gamerlar için düşünülmüş bir özellik mevcut. Sizler heyecanla oyununuzu oynarken arka planda çalışan gereksiz programların durdurulmasını sağlayarak oyundan maksimum performans almanızı sağlar. Windows 10’da oyun modunu aktif etmek için Ayarlar > Oyun > Oyun Modu adımlarını izleyebilirsiniz. Ayrıca sol alt kısımda bulunan arama yerine “Oyun Modu” yazarak hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Windows 10’u hızlandırma yöntemleri arasında bu adımı izleyerek daha yüksek performansla oyunlar oynayabilirsiniz.

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?
Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

Gereksiz Görsel Efektlerin Kapatılması

Bilgisayarımızda pencere açıp kapatırken çok dikkat etmesek de göze hoş görünen bazı efektler mevcuttur. Aynı zamanda başlat çubuğu gibi bölümlerin saydam olması görsel efektlere girmektedir. Bu durumda bilgisayarınızın performansını belirli miktarda yavaşlatabilir. Görsel efektleri azaltarak önemli ölçüde performans elde edebilirsiniz. Sol alt kısımda bulunan arama yerine veya Windows Tuşu + S tuşuna basarak “Gelişmiş Sistem Ayarları” giriş yapabilirsiniz. Ardından karşınıza çıkan pencereden “Gelişmiş” sekmesine tıklayabilirsiniz. Burada ilk sırada bulunan Performans bölümündeki “Ayarlar“ seçeneğine tıklayarak “En iyi performans için ayarla” seçeneğini işaretleyerek işlemlerinizi kaydedin.

Başlangıç Uygulamalarından Tasarruf Sağlamak

Bilgisayarınızda kullanmak için yüklediğiniz daha sonra hiç kullanmadığınız programlar işinizi yaparken arka planda çalışmaya devam edip bilgisayarınızda büyük ölçüde yer kaplar. Bu programları kullanmasanız dahi uygulama arka planda hazır beklediği için bilgisayarınızda performans düşüşüne sebep olur. Bu durumu engellemek için başlat çubuğu üzerinde mausunuzu sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi” seçeneğini tıklayınız. Aynı zamanda Ctrl + Alt + Delete tuş kombinasyonunu da kullanarak da “Görev Yöneticisi” seçeneğine ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede “Başlangıç” alanına tıklayınız. Bu bölümde bilgisayar açıldığında otomatik olarak başlatılacak programlar yer almaktadır. Ekran kartınız ve Windows dışında sizin yüklediğiniz gereksiz veya kullanılmayan uygulamaları başlangıçta devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yöntem ile bilgisayarınız hem hızlı açılış sağlayabilir hem de kullanırken takılmalar yaşamazsınız.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.