Teknoloji Haberleri

Türkiye 5G’ye Ne Zaman Geçiyor?

Türkiye 5G’ye Ne Zaman Geçiyor? Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Kara İsmailoğlu, 5G’ye kendi imkanlarımız dahilinde geçeceğiz diye bildirdi. 5G projesi Dijitalleşme alanın da hız kazandı. Geçtiğimiz sene bir çok alanda yapılan testler artık yalnızca tek bir şehirde yapılıyor. Heyecanla beklenen 5G’yi ne zaman kullanmaya başlayacağız. Denemelerin sonuna gelinen 5G büyük başarı elde etti.

Şuan itibariyle testler yalnızca, İstanbul’da gerçekleşiyor. Yalnızca, İstanbul Havalimanında kullanılan 5G ibaresi, yolcuların telefonlarında görünüyor.

Türkiye 5G'ye Ne Zaman Geçiyor ?
Türkiye 5G’ye Ne Zaman Geçiyor?

Türkiye 5G’ye Ne Zaman Geçiyor?

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Doktor Ömer Fatih Sayan, yaptığı konuşma ile şunları konuştu;
“Tahminimize göre 5G’yi 2023 yılında kullanmaya başlarız. Çalışmalarımız bu yönde hızla ilerliyor” Internet Altyapısında Düzenlemeler olması bekleniyor.

5G’yi kullanabilmek için internet alt yapılarında bazı çalışmalar olması gerekiyor. 5G’yi en sağlıklı şekilde kullanabilmek için geniş bant sisteminin kurulması bekleniyor. Daha kaliteli olarak kullanabilme yolunda adım adım ilerleniyor.

5G’nin Gelmesiyle Hayatımızda Neler Değişecek?

Günümüz teknolojinin gelişmesi ile internet erişimi daha hızlı ulaşılabilir hale geldi. Diğer ülkelerde kullanılmaya başlanan 5G, Türkiye’de de kullanılmaya başlandığı zaman ne gibi değişiklikler yaşanacak.

Türkiye 5G'ye Ne Zaman Geçiyor ?
Türkiye 5G’ye Ne Zaman Geçiyor?

Tüm Nesneler Akıllanacak

Tam bir iletişim cağı diyebiliriz. Nesnelerin işletime geçme cağı başlayacak. Akıllı evler ve akıllı telefonların yanı sıra akıllı bir çok nesneler ortaya çıkacak. Birbirleri ile iletişim halinde olacaklar. İnsanlığın isleri daha kolay olacak.

Güçlü Bir Güvenlik Sistemi Var

5G‘nin kendisinde bulunan güçlü bir güvenlik sistemi bulunmakta. Hacker ve siber saldırılara karşı kendisini koruma sistemi bulunduğu için kötü amaçlı yazılımcıların işi zor görünüyor.

Otonom araçtan sonra diğer teknolojik aletler de kendileri hareket ederek işleyişini sürdürebilecek.

Veri Transferi Jet Hızında Olacak

Veri hızının jet hızında olacağına söyle örnek verelim. 4G ile bir dosya 50 milisaniye’de iniyorsa, 5G ile bir dosya 1 milisaniye’de inebilecek.

5G hayallerinizin ötesinde bir hız sunacağı bekleniyor. İzlemek istediğiniz filmi yalnızca altı saniyede indirebilmenizi mümkün hale getiriyor. Ultra HD kalitede bir film şuan 4G ile bir saatte indiriliyor. Geleceğin teknolojisi olan 5G ‘nin gelmesini herkes merakla bekliyor.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.