Kripto Para

TomoChain Nedir?

Kripto dünyasında adını duyurmayı başaran TomoChain nedir, hangi amaçlarla kullanılır? Gibi soruların cevabını ve TOMO hakkında merak edilenleri Güncel Tekno kullanıcıları için paylaştık.

TomoChain Nedir?

TOMO akıllı kontrat oluşumuna imkân veren blok zincir platformlarından biri olup, bu özelliği ile EOS ve Ethereum gibi platformlara bu anlamda benzerliği ile dikkat çeken platform koini olarak tanımlanabilir.

TomoChain’in asıl ortaya çıkma serüveni ise, Ethereum’da sık görülen ölçeklenebilirlik sorununa karşı çözüm üretmek amacıdır. POSV algoritmasının uygulanmasıyla birlikte Ethereum ölçeklenebilirlik sorununu sadece iki saniyede çözmeye yarayan TOMO, düşük komisyon ücretleri ile de kripto dünyasında kısa sürede konum kazanmayı başarmıştır.

TomoChain’in bir başka önemli özelliği ise, EVM yani Ethereum Sanal Makinesi ile farklı şekillerde uyum sağlamasıdır. Atomik çapraz zincir token aktarımlarının yanı sıra EVM uyumlu akıllı kontratlar ve protokolleri desteklemesi de TOMO’yu öne çıkan başlıca özelliklerdir.

TomoChain Nedir

TomoChain doğrudan bir kripto paranın ismi değil, sadece bu platformun adıdır. Platforma ait olan kripto paranın adı ise TOMO olup, piyasalarda da bu şekilde anılmaktadır. 2018 yılından beri hayatımızda olan TOMO ve TomoChain, yaklaşık 50 kişilik ana kadrosuyla hizmet vermektedir.

55 milyon olarak başlayan ilk blok zincirin 100 milyona ulaşımı için 8 yıllık bir süreç hedeflenmektedir. Bu amaca ulaşmasının ardından, tekrardan TOMO üretimi olmayacağı geliştiriciler tarafından açıklanan önemli konulardan biridir. İkişer yıllık aralıklarla 8’inci yıla kadar TOMO blok ödüllerinin dağıtılması hedeflenmektedir.

Her iki yılda dağıtılacak TOMO blok ödülleri farklıdır. Son iki yılda 2 milyon TOMO blok ödülü dağıtılması planlanmaktadır. ICO fiyatı için 0,25 Cent gibi bir rakam belirlenmiş olup, kurucusu Long Vuong isimli biridir.

PoSV Nedir?

Açılımı Proof od Stake Voting olan bir algoritmadır. Algoritmanın temel amacı Ethereum’da yaşanan ölçeklenebilirlik problemini ortadan kaldırmaktır ve bu amaçla geliştirilmiştir.

Diğer taraftan işleyiş biçimi olarak token sahiplerinden alınan oy sistemi ile blok üretimini desteklemesidir. 50 bin tane TomoChain’e sahip olan kullanıcılar masternode olarak tanımlanmakta ve PoSV algoritması gereği masternodelerin tokenleri 30 günlüğüne kilitlenmektedir.

Masternode statüsünde olan kripto yatırımcılar bu sayede iki taraflı kimlik doğrulama tekniğini kullanarak hareket edebilmekteler ve her iki saniyede bir sıralı blok üretimi yapabilmektedirler. Bu işlemleri tüm token sahipleri yapamazken, masternode adayları arasında en fazla oy oranına sahip olanlar yapabilmektedir.

TomoChain nedir? Konusu hakkında paylaşmak istediklerinizi, yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bence üzülmeyecek bir miktar almak gerekir arkadaşlar bir keresinde böyle bir şey ile karşılaşmıştım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.