Kripto Para

The Graph GRT Nedir?

The Graph GRT Nedir?

The Graph, kullanıcılarının BlockChain verilerini randımanlı bir şekilde erişmesine imkan sağlayan, merkezi olmayan uygulamalar için bir indeksleme projesidir.

Geliştiricilerin, blok zinciri verilerinin nasıl elde edeceğini, dizine ekleneceğini ve sunulacağını tanımlayan alt grafikler de oluşturabilir.

The Graph (GRT) Nedir?
The Graph GRT Nedir?

Protokolde dört katılımcı türü vardır:

Tüketiciler: Alt grafikleri sorgulama ve Dizin Oluşturuculara, Küratörlere ve Yetkilendirici kısmına sorgu ücreti ödeyen son kullanıcılardır.

İndeksleyiciler: Sorgu ve indeksleme işleme hizmetleri sağlamak maksadıyla GRT’yi stake yapan operatörlerdir. Dizin oluşturanlar, hizmetleri için sorgu ücreti ve dizin oluşturucu ödülleri kazanır.

Küratörler: API’lerin hangi protokol tarafından indekslenmesi gerektiğini İndeksleyicilere bildiren alt grafik geliştiricileri, veri tüketicileri veya topluluk üyeleridir.

Temsilciler: Ağ’ın güvenliğini sağlamayı isteyen ancak kendileri bir Grafik bilgisayar ağlarını (Node) çalıştırmak istemeyen kişiler grubudur.

GRT, The Graph‘in ERC-20 tabanlı yardım programı olup aşağıdaki kullanım durumlarına sahiptirler:

The Graph (GRT) Nedir?
The Graph GRT Nedir?

Stake etme: İndeksleyiciler, sorgulama ve indeksleme hizmetlerini sağlamak için GRT’ye pay verirler.

Depozito: Küratörler, herhangi bir alt grafik üzerinde işaret vermek ve sorgu ücretlerinin bir kısmını kazanmak amacıyla GRT’yi bir bağlanma bölümüne yatırır.

Yetkilendirme: Yetkilendirme işlemi yapanlar, GRT’yi mevcut Dizin Oluşturuculara devrederek katkıda bulunurlar ve karşılığında sorgu ücretlerinin ve indeksleme ödüllerinin belirli bir kısmını kazanır.

Ödeme: Tüketici grubları, Küratörlere , Dizin Oluşturuculara ve Yetkilendiricilere alt grafik sorguları için GRT öder.

Ödül: Yetkilendirenler ve Dizin Oluşturucular, GRT biçiminde oluşturdukları dizin sayesinde ödüllerden faydalanabilecek.

Müşteriler, alt grafikleri sorgulayanlara, Küratörlere ve Dizin Oluşturuculara sorgu ücreti ödeyen The Graph’in kullanıcılarıdır. Müşteriler, yapılan açıklamalara göre, sorgu ücretlerini “Gate-Ways” veya The Graph Network’teki açık kaynaklı sözleşmelerin üzerine kurulacak cüzdanlar aracılığıyla ödeyecekler.

Grafik, 2018 Nisan ve 2020 Haziran ayları arasında The Graph (GRT) toplam coin arzının yaklaşık % 17’si için özel yatırımcılardan 7.5 milyon USD topladı ve toplam GRT arzının yaklaşık % 6’sı kadar, halka açık coin satışlarında 0.026 USD – GRT ve 0.03 USD – GRT’den satıldı.

Mainnet Lansmanında toplam GRT arzı 10.000.000.000 olacaktır. GRT coin dağıtımıyla ilgili daha detaylı bilgi için Binance borsasını da takip edebilirsiniz.

Bilindiği üzere tokenin Binance’de listelenmesi fiyat artışında çok önemli bir faktördür. The Graph (GRT) yazım sırasında 1.48 USD seviyesinden işlem görüyor.

The Graph GRT Nedir?
The Graph GRT Nedir?

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.