Teknoloji Haberleri

Teknoloji Nedir? Teknolojinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji Nedir? Teknoloji (Teckne) Yunanca bir kelimedir ve anlamı zanaat demektir. Yani günümüze uyarlanmış haliyle gelişimde mekaniksel, bilişsel zanaattır. Teknoloji kullandığımız her şeyi kapsar.

Ucu olmayan insan tarihiyle birlikte son bulacak olan bir ihtiyaçtır. İnsanoğlu neye ihtiyaç duyuyorsa o alanda gelişir. Nakliye, Telefon, Bilgisayar, Oyun, Ev Aletleri, Tasarım gibi birçok alanda teknoloji yer almaktadır.

Teknoloji Nedir ?
Teknoloji Nedir?

Teknolojinin Kullanıldığı Yerler Nerelerdir?

Teknolojinin tanımına en iyi kullandığınız mekanik aletlerle anlayabilirsiniz. Elinizdeki telefondan kullandığınız araca ev eşyalarına kadar her alanda kendini gösteriyor. Bu durumda Teknoloji, insanların ihtiyaçlarına göre geliştirilmesi ve tasarlanmasıdır.

Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin her alanda faydaları saymakla bitmez. Tarımda kullanılan teknolojik aletler ile bilimsel alanda kullanılan teknoloji yada otomobil sektöründe yapay zeka ile hayatımızı fazlasıyla kolaylaştırıyor. Uzakları yakın zorları kolay hale getiriyor. İnşaatta, bankacılıkta ve birçok insan gücünün yapamayacağı işleri teknoloji ile bilimin buluşmasıyla kolayca yapılabiliyor. Teknolojinin gücünden faydalanan şirketler daha kolay büyüme gösteriyor. Teknoloji en çok kendini yapay zeka ile gösteriyor. Teknoloji denildiği zaman yapay zeka hemen akıllara geliyor. Yapay zekanın endüstri ve sağlık alanında çok fazla faydasını görüyoruz.

Teknoloji Nedir ?
Teknoloji Nedir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolijinin zararları arasında en çok asosyal yaşam söylenilebilir. İnternette sosyal hale gelen topluluk, gerçek yaşamda asosyal bireyler olmaya başladı. Daha fazla içine kapanık, ve kendini izole etmiş bireyler oluşmaya başladı. Ayrıca teknoloji ile saatlerce oyalanmak bedensel rahatsızlıkların oluşmasına neden olabiliyor. Uzun vadede ekrana bakmak göz problemlerine neden olabiliyor. Çocukların çok fazla internette kalması onları olumsuz yönde etkiliyor. İnternette şiddete maruz kalabiliyorlar. Bu durumda anne ve babalara çok fazla görev düşüyor. Ayrıca internette her görüneni doğru olarak nitelendirilmesi de kişilerde sorunlara yol açabiliyor.

Teknoloji Nedir ?
Teknoloji Nedir?

Teknolojinin Hayatımıza Etkisi Nasıldır?

İşleri çok daha hızlı halledilebiliyor. Eğitim öğretim alanında daha çok kaynağa ulaşılabiliyor. Tartılacak veriler için sınırsız bir ağ potansiyeli mevcut. Mesela e-postalar ve diğer iletişim araçları sayesinde saniyesinde ulaşılması gereken evraklar yerine ulaşabiliyor. Sonuç olarak teknoloji doğru kullanıldığı zaman sınırsız güzellikleri olan bir açık kaynaktır. Önemli olan doğru şekilde kullanabilmektir.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.