Teknoloji Haberleri

SSD Nasıl Takılır? Kurulumu Nasıl Yapılır?

SSD Nasıl Takılır? Kurulumu Nasıl Yapılır?

SSD günümüzde klasik sabit disklerin yerini almıştır. Pek çok özelliği geride bırakmış olan bu aygıtların en önemli özelliği hızlı olması ve kapasitelerinin yüksek olmasıdır. Bilgisayarların daha fazla kullanılıyor olması ve kullanılan aygıtların daha gelişmesi modern bir hafıza desteğine de ihtiyacı göz önüne getirmiştir. SSD’ler ise aranılan modern yapıyı sunabilen en önemli sistemlerin başında gelmektedir.

Genel olarak bakıldığında SSD’lerin kullanıcılara sunmuş olduğu en büyük avantaj hızlı olmasıdır.

SSD’leri geleneksel sabit disklerle karşılaştırdığımızda ortalama yüz kat daha hızlıdır. Dolayısıyla yapılan işe göre bu kullanıcıya çok daha fazla zaman kazandıracaktır. Kullanıcılar SSD satın alırken ya da değiştirmek istediklerinde en çok takma işlemi ve kurulumun nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Bizde merak edilen SSD nasıl takılır ve kurulumu nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını aşağıda verelim istedik.

SSD Nasıl Takılır? Kurulumu Nasıl Yapılır?

SSD Takma Adımları

SSD takma işlemine başlarken öncelikli olarak bilgisayarınızı sökmeye başlıyorsunuz. Laptopunuzu ters çevirerek arkasındaki vidaları sökebilirsiniz. Bilgisayarın arka kapağını açtığınızda hard diski ya da SSD’yi görebilirsiniz. SSD’yi bulunduğu yerden sökerek altındaki fişi çıkarın. Artık yeni aldığınız SSD’yi buraya takabilirsiniz. Gerekli yerleştirme işlemini tamamladıktan sonra bilgisayarınızın vidalarını sıkarak tekrardan kapatabilirsiniz.

Yukarıda görüldüğü gibi SSD takma işlemi oldukça basittir ve birkaç adımda kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Bu işlem sonrasında ise yapacaklarınız bitmiyor. Artık SSD kurulumu aşamasına geçebilirsiniz.

SSD Kurulumu

SSD’nizi taktıktan sonra hemen kullanmaya başlayamazsınız. Çünkü aynı zamanda kurulumu da tamamlamanız gerekiyor. Bu işlemi yapabilmeniz için flash bellek veya Windows desteği alabilirsiniz. Kurulumu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken ise hangi versiyonu kullandığınızdır. Size uygun olan Windows kurulum dosyasını indirerek işleme başlamanız gerekiyor.

Dosya indirme işleminizi tamamladıktan sonra artık kurulum işlemine geçebiliyorsunuz. SSD üzerinde kurulum için indirdiğiniz dosyayı açarak başlat tuşuna basmanız gerekiyor.

Bilgisayarınıza flash belleği taktığınızda bilgisayarınızı açarsanız otomatik olarak hemen kurulum işlemi kendi kendine başlayacaktır. F2 tuşu ile bunu manuel olarak da yapabilirsiniz.

Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Etkinleştirme (Settings> Update & Security > Activation) adımlarını takip ederek kurulumu ve lisansı teyit edebilirsiniz.

Yükleme işleminin tamamlanmasından sonra kullanıma hazır olacaktır.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.