Seyahat

Soğanlı Örenyeri ve Kubbeli Kilise

Soğanlı Örenyeri ve Kubbeli Kilise

Kapadokya’nın en az ziyaret edilen ve en değerli noktalarından bir tanesi hiç şüphesiz Soğanlı’dır. Bölgenin genel anlamda turistik yapısının dışında, son derece sessiz ve keşfedilmeyi bekleyen bir yapısı vardır. Kapadokya’ya yolunuz düştüyse mutlaka Soğanlı’ya uğramanızı tavsiye ederiz. Kapadokya bölgesinde gezilecek yerlerin tamamı Nevşehir il sınırları içerisinde bulunmasına rağmen Soğanlı Kayseri’ye bağlıdır. Biraz daha uzak olması nedeniyle ziyaretçi sayısının daha az olduğunu söyleyebiliriz.

Soğanlı’ya Nasıl Gidilir?

Soğanlı’ya Kayseri’den yada Nevşehir’den ulaşabilirsiniz. Soğanlı köyü Yeşilhisar ilçe merkezine sadece 15 km uzaklıkta yer alan bir kanyon içinde bulunur. Kayseri – Niğde kara yolunda, Niğde istikametine devam ederken Yeşilhisar kavşağından sağa dönerek Soğanlı’ya ulaşabilirsiniz.

Aynı şekilde Nevşehir’den gelmek isteyenler Kaymaklı – Yeşilhisar yolu üzerinden gidebilir. Ürgüp – Mustafapaşa üzerinden de Soğanlı’ya ulaşmanız mümkündür. İki yolda Yeşilhisar kavşağında kesişmektedir.

Soğanlı Tarihi

Hristiyanlığın tarihi açısından son derece önemli bir yerleşim merkezidir. İlk yerleşim izleri daha eskiyi işaret ediyor olsa da bizler Soğanlı’da daha çok milattan sonra dördüncü yüzyıldan itibaren yapılan eserleri görürüz. Bunun dışında 50’nin üzerinde kilise bulunur. Bunların bir kısmı tahrip edilmiş bir kısmı da ortada kalmıştır. Gezilebilecek gibi olanları: Karabaş Kilise, Kubbeli Kilise, Tahtalı (Azize Barbara) Kilise, Yılanlı Kilise, Saklı Kilise, Tokalı Kilise, Ballık Kilise ve Geyikli Kilise’dir.

Kubbeli Kilise

Kubbeli Kilise

Bölgenin en önemli, eseridir. Erken dönem kiliseleri incelediğimiz zaman ilk kubbeli kilisenin bu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ihlara Vadisinde karşılaştığımız kubbeli kiliseler burada bulunandan çok daha gençtir.

Soğanlı Örenyeri ve Kubbeli Kilise

Soğanlı Güvercinlikleri

Kapadokya’nın büyük bir kısmında olduğu gibi burada oldukça yoğun güvercinlikler bulunur. Günümüzde bu güvercinliklerin pek bir önemi kalmasa da eski zamanlarda yaşayan halk için hem gübre hem de yoldaş olarak güvercinlerin son derece önemi olduğunu biliyoruz.

Soğanlı Güvercinlikleri

Soğanlı Bebekleri

Bölge ile özdeşlemiş Soğanlı bebekleri uzunca bir dönem Nevşehir ve Kayseri başta olmak üzere bölgedeki tüm şehirlerde çocuklara oyuncak olarak satılmıştır. Şimdi ise daha çok turistik bir eşya olarak pazarlanır. Soğanlı bebekleri, Nevşehir işi bebek beşikleri ile birlikte satılan ve ekonomik değeri olan ürünlerdendir.

Soğanlı Bebekleri

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.