Teknoloji Haberleri

Siber Saldırı Nedir? Alınacak Önlemler Nelerdir?

Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırı, şirketlerin korkulu rüyasıdır. Güvenlik önlemleri zayıf olan şirketlerde kolaylıkla saldırılara maruz kalıyor. Bu durumda bilgilerin çalınması yada maddi anlamda kayıplara neden oluyor.

Halbuki alınacak basit önlemlerle olabilecek sorunu atlatılabilir. Bu makalemizde şirketlerin alacağı basit önlemleri sizler için derledik.

Siber Saldırı Nedir ?
Siber Saldırı Nedir ?

Alınacak Önlemler Nelerdir?

Tahmin Edilebilecek Kadar Kolay Şifreler

Şirket’te olsa şifreleme konusunda zayıf kalıyoruz. Konulan şifreler ya doğum günü ,banka hesap numarası şifresi yada çocuğunuz eşiniz veya sizin için önemli olan bir olayın tarihi koymayı tercih ediyoruz. Bu durumda kolay av olabiliyoruz. Hackerler için bu gibi durumlarda şifreyi kırmak saniyelerini alıyor. Peki ne yapılmalı nasıl bir yol izlenmelidir. Alınan şifreyi her yere not edilmemelidir. Hafızada tutulmalıdır. Zor şifreler seçilmelidir.

Siber Saldırı Nedir ?
Siber Saldırı Nedir ?

Sosyal Mühendislik Örneği

İnsanları kandırmak çok kolaydır. Zayıf şifrenin yanında, insanları kandırarak şifreyi ele geçirmek kolay yollardan biridir. Karşınıza gelecek dost yaklaşımlı bir paylaşım hesabınız çalınmasına neden olabilir. Buda en basit yollardan birisidir. Bunun için alınacak tedbirlerin başında eğitim alma gelir. Bunun için alınacak eğitimler ile kayıplarınızın önüne geçebilirsiniz.

Güvenlik Açıkları

Network işletim sisteminizi ve hassalarınızdaki yada İnternet serverınızı güncel tutmalısınız. Güncellemelerin yapılması sizi zararlı yazılımlardan kurtarır. Network’taki güncelleme ile yükünüz hafifler. Çünkü güncellemeler ile zararlı yazılımlardan kurtulursunuz. Fakat serverlarda böyle değildir. Serverlar’da sorumluluk tamamen yöneticidedir.

Reklam ile Gelen Virüsler

Gördüğünüz her reklama toplamanız başınıza dert açabilir. Elemanlarınıza bunun eğitimini vererek her önüne gelen reklama tıklamamaları için eğitim verebilirsiniz. Yada şirket çapında reklam engelleyici kullanarak tedbirinizi alabilirsiniz.

Siber Saldırı Nedir ?
Siber Saldırı Nedir ?

Temizlenmemiş Eski Girdiler

Daha çok yazılım yada kod yazanları ilgilendiren bir konuda temizlenmemiş girdilerdir. Eskiden sorun olmuş temizlendi sanılarak üzerine düşülmemiş kod yazılımlar ilerde sorun oluşturabiliyor.

HTTPS Kullanmamak

HTTPS kullanmak sitenizin güvenliği ve bilinirliği açısından önemlidir. Biraz maliyetli olsa da sonucu mükemmeldir. Çünkü sitenizin güvende olduğunu bilirsiniz.

Güvensiz Eklentiler

Güveninden emin olmadığınız sitelerden tema yada eklenti indirmeyin. WordPrees sitesi gibi siteler açık platformlardır. Kullanacağınız temanın yada eklentinin güvenilirliğinden emin olmalısınız.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.