Teknoloji Haberleri

Shopify vs Woocommerce hangisi en iyisi?

Shopify vs Woocommerce hangisi en iyisi?

 

E-ticaret söz konusu olduğunda, Shopify şüphesiz küçük işletmeler için en iyi seçimdir. Tüccarların çevrimiçi ürün satmaları için özel olarak inşa edilmiştir ve aynı zamanda kullanımı son derece kolay hale getiren kapalı kaynaklı bir platformdur.

Buna karşılık, WordPress.org orijinal olarak bir içerik yönetim sistemi (CMS) olarak oluşturulmuştur. Başlamadan önce WooCommerce gibi e-ticaret yazılımlarıyla entegrasyon gerektirir. Aynı zamanda açık kaynaklı bir platform olarak da çalışır.

Her ikisi de e-ticaret alanında devler, ancak ikisi de çok farklı ihtiyaçlara hitap ediyor. Hangi platformun işletmenizin ihtiyaçlarına uygun olduğunu belirlemek önemlidir, çünkü istediğiniz son şey, tüm kutuları işaretlemeyen bir yazılımla çevrimiçi bir mağaza oluşturmaya başlamaktır.

Bu nedenle, paranın karşılığı ve web sitesi özellikleri de dahil olmak üzere okuyucularımız için en önemli alanlarda her iki platformu da bağımsız olarak test ettik ve araştırdık. Bulgularımız, sizin ve e-ticaret mağazanız için hangi platformun doğru olduğuna ilişkin yönetici kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Peki ne bekliyorsun? İki platform karşı karşıya geldiğinde Shopify’ın nasıl zirveye çıktığını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Shopify ve WordPress.org: temel farklar

Bu platformlar arasında bilmeniz gereken iki temel fark vardır: Shopify, özel bir e-ticaret platformu olarak oluşturulmuştur.

WordPress.org, bir e-ticaret platformu olarak çalışmak için bir e-ticaret yazılımı eklentisi gerektirir. Bu karşılaştırma incelemesi için WordPress ve WooCommerce’i birlikte inceledik.

İki platform arasındaki bir diğer önemli fark, Shopify’ın kapalı kaynak olmasıdır. Bu, özel bir e-ticaret platformu olarak oluşturulduğu ve çevrimiçi mağazanızı işletmek için ihtiyacınız olan her şeyin zaten yazılımda yerleşik olduğu anlamına gelir. Bu, çevrimiçi mağazanızın kurulumunu çok kolay ve nispeten hızlı hale getirdiğinden, yeni başlayan küçük işletmeler ve girişimciler için mükemmeldir.

Açık kaynaklı bir platform olan WordPress.org ile, tüm satış özellikleri dahil olmak üzere web sitenizi sıfırdan oluşturmanız gerekir.

Bu, özellikle kodlama ve web geliştirme bilgisine ihtiyaç duyacağınız için zaman alıcı ve zor olabilir.

Orta ölçekli işletmeler veya ölçeklendirmek isteyen küçük işletmeler için, çevrimiçi mağazasını sıfırdan geliştirmek için bütçeye ve zamana sahip olmak, karşılanabilecek bir lükstür. Ancak yeni başlayanlar ve mikro işletmeler için, kodlama deneyiminiz yoksa, daha fazla engel olacaktır.

 

Shopify, 5 üzerinden 4,6 gibi etkileyici bir genel puan alarak küçük işletmeler için en iyi e-ticaret platformlarımızda ikinci sırada yer aldı. Birkaç nedenden dolayı küçük işletmeler için idealdir.

Öne çıkan özelliği, terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma, birden fazla para birimi ve stoksuz satış işlevi gibi yararlı eklentiler aracılığıyla işletmelerin satışlarını artırmalarına yardımcı olmayı amaçlayan uygulama ve uzantı yelpazesidir. Bu özellikler, sorunsuz ve gelişmiş bir müşteri deneyimi oluşturmak için birlikte çalışır.

Buna karşılık, WordPress.org, sıfır yerleşik satış özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, platformu WooCommerce gibi e-ticaret yazılımlarıyla birleştirerek, bu çok önemli satışları yapmanıza yardımcı olacak uzantıları satın alabileceksiniz. Bunlara abonelikler ve randevular ile yerel ödeme ağ geçitleri dahildir.

 

WordPress.org (WooCommerce yazılımının eklenmesiyle), neredeyse sınırsız özelleştirilebilirlik ve esneklik isteyen küçük işletmeler için harika bir e-ticaret platformudur.

Açık kaynaklı bir platform olduğu için, çevrimiçi mağazanızı rekabette öne çıkarabilecek çok sayıda benzersiz ve pratik özellik oluşturma yeteneğine sahipsiniz. Bu, çok sayıda harika satış özelliğine sahip olan ancak sizin için zaten oluşturulmuş olan Shopify ile karşılaştırılır; bu nedenle, satıcının web sitelerinde aynıdır.

Bir barındırma sağlayıcısı için ödeme yapmanız gerekmesine rağmen (kendi kendine barındırıldığı için) kullanımı da ücretsizdir. Bir web geliştirme ekibinin maliyeti veya mağazanızı sıfırdan tasarlamak için bir kodlama hızlandırma kursunun maliyeti artabilir. Shopify sıfır fiyatla eşleşemez, ancak WordPress.org kullanıcıları için barındırma maliyetlerini hesaba kattığınızda ayda 24$ çok pahalı değil.

En iyi değer: Shopify

shopify

Kağıt üzerinde, yazılımı tamamen ücretsiz olarak indirebileceğiniz düşünüldüğünde, WordpPess.org’un paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığı görülüyor. Shopify ile ise, temel planı için ayda en az 24$ ve standart planı için 24$ geri ödenirsiniz. Bildiğiniz gibi küçük bir işletme için her kuruş önemlidir.

Ancak WordPress.org’un “ücretsiz” öğesinin sizi aldatmasına izin vermeyin. Platformun kendisi ücretsiz olsa da, çevrimiçi mağazanızı kurmak için gereken WooCommerce eklentisi gibi, maliyetler artmaya başlar.

Bunun nedeni, WordPress.org’un kendi kendine barındırılmasıdır, yani bir alan adı ve barındırma sağlayıcısı satın almanız gerekir. Bir barındırma sağlayıcısı olmadan siteniz müşteriler tarafından kullanılamaz, bu nedenle bu ayrılmaz bir şeydir.

Ayrıca, müşterilere satış yapabilmek için yüklemek istediğiniz mağaza uzantılarının masraflarını da hesaba katmanız gerekir. Bunlara ödemeler, nakliye ve mağaza yönetimi dahildir. Bunların her biri sizi yılda 0 – 299$ arasında geri getirebilir.

Buna karşılık Shopify, kendisini barındırır ve ayrıca tüm planlarına dahil olan yerleşik bir dizi satış özelliği, uygulaması ve uzantısına sahiptir. Eklenti satın almaya gerek kalmadan ve bir barındırma sağlayıcısının fiyatlarını yükseltmesinin öngörülemezliği olmadan, çok paradan tasarruf edebilirsiniz.

 

Shopify, piyasadaki en ucuz e-ticaret platformu olmasa da, kesinlikle “ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz” sözünü yerine getiriyor.

İşletmeler için beş plan sunar, ancak yalnızca büyük işletmeler için uygun olduğu için kurumsal plan hakkında ayrıntılara girmeyeceğiz.

Diğer planları, mikrodan orta ölçekliye kadar her büyüklükteki işletmeye uygundur. Ayda 5 sterlin başlangıç ​​planı, aylık 24 dolar temel, aylık 69 dolar standart ve aylık 299 dolar ileri düzey planları içerir.

Ayrıca, 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunar, böylece ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını görmek için planlarından herhangi birini deneyebilirsiniz. Ancak, ücretli bir plan seçene kadar platformda satış yapamayacağınızı unutmayın.

Aylık ödeme yapmak yerine yıllık plan satın alarak da maliyetlerden tasarruf edebilirsiniz – Shopify, yıllık olarak alınan herhangi bir plana %10 indirim uygular.

Başlangıç ​​Shopify – ayda 24$

Shopify’ın başlangıç ​​planı inanılmaz derecede uygun fiyatlıdır, ancak aynı zamanda çok sınırlayıcıdır. Öncelikle sosyal medya üzerinden satış yapmak isteyen işletmeler için tasarlanmıştır. Web sitesi olmayan kullanıcıların sosyal platformlarda, e-posta yoluyla ve Whatsapp üzerinden ürün satmasına olanak tanır.

Ancak, sınırlı bir raf ömrüne sahiptir ve markanız büyüdükçe işletmeniz için bir web sitesi oluşturmanın önemi de artacaktır. Bir web sitesi oluşturmanız gerektiğinde Shopify planınızı yükseltmeniz gerekir.

Temel Shopify – ayda 24$

Shopify’ın temel planı, piyasadaki en ucuz başlangıç ​​e-ticaret planlarından biri değildir, ancak bazı harika satış özellikleriyle birlikte gelir ve e-ticaret alanında yeni başlayan işletmeler için idealdir.

Bazıları diğer platformların temel planlarında sunulmayan 7/24 müşteri desteğine, birden fazla satış kanalına ve hediye kartlarına erişebilirsiniz. Bunların hiçbiri WordPress.org’un planında mevcut değildir.

Standart Shopify planı – ayda 69$

Ayda 69$ olan Shopify’ın standart planı, özellikle WordPress.org gibi ücretsiz bir platformla karşılaştırdığınızda (bir barındırma sağlayıcısının maliyetiyle bile) oldukça pahalıdır.

Ancak, bu planda edindiğiniz özellikler, yoğun bir e-ticaret operasyonu yürüten işletmeler için onu harika bir seçenek haline getiriyor. Beş adede kadar personel için erişim izniniz vardır, yani birden fazla kullanıcı gerekirse sayfalarda değişiklik yapabilir ve güncelleyebilir.

Temel planın aksine, e-ticaret otomasyonuna da erişebilirsiniz. Bu, iş akışını yönetmenize ve aksi takdirde değerli zamanınızı alabilecek manuel görevleri düzenlemenize olanak tanır.

Gelişmiş Shopify planı – ayda 299$

Burası işlerin pahalılaştığı yer, ama bunun iyi bir nedeni var. Shopify’ın gelişmiş planı, ölçeklendirmek isteyen e-ticaret işletmeleri içindir. Tipik olarak, bu işletmelerin stok, ürün yeniden siparişi ve genişleme konusunda önemli kararlar almak için derinlemesine raporlamaya ve analitiklere erişmesi gerekir.

Shopify’ın gelişmiş planıyla, kullanıcılar gerçek zamanlı raporlamaya ve ayrıca piyasaya göre özel fiyatlandırmaya (uluslararasılaştırma için) erişebilir.

Shopify’ın fiyatlandırması ve planları hakkında daha fazla bilgi edinmek için özel Shopify fiyatlandırma sayfamızı ziyaret edin.

 

WordPress.org fiyatlandırması ve planları

what is woocommerce 1280x700 1

WordPress.org ve Woocommerce (gerekli e-ticaret eklentisi) tamamen ücretsizdir, bu da onları Shopify’ın temel planından hemen daha ucuz hale getirir.

Ancak bu, ilgili herhangi bir maliyet faktörünün olmadığı anlamına gelmez. E-ticaret mağazanızı çalışır duruma getirmek için yapmanız gerekenler:

Barındırma için ödeme yapın – WordPress.org kendi kendine barındırıldığından, web siteniz için barındırma ayarlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu, çevrimiçi mağazanızın boyutuna ve paylaşılan, VPS veya özel barındırmayı seçip seçmediğinize bağlı olarak 2 – 400 TL arasında değişebilir. Eklentiler opsüyenel.

 

Shopify vs WordPress.org: hangisi en iyi ücretsiz plana sahip?

Teknik olarak konuşursak, WordPress.org en iyi ücretsiz plana sahiptir, çünkü platformu kullanmak ücretsizdir. Ancak, e-ticaret sitenizi tam olarak çalışır hale getirmek için barındırma, alan ve SSL için ödeme yapmanız gerekir.

Shopify ücretsiz bir plan sunmayabilir, ancak kullanıcılarının ürünü 14 gün boyunca ücretsiz olarak denemesine izin verir.

WordPress logo e1639736920348

EN İYİSİ

En iyi uygulama ve uzantı yelpazesi

EN İYİSİ

Neredeyse sınırsız özelleştirilebilirlik ve esneklik isteyen küçük işletmeler için en iyisi

Ortalama Skor
4.6
Ortalama Skor
4.4
Fiyatlandırma

$24.88 – $299 per month

Fiyatlandırma

İndirmesi bedava ama temalar ve eklentiler ücretli olabilir

Ana Özellikler

  • Bir tüccarın daha sonra neye ihtiyacı olabileceğini önceden belirler ve tahmin eder
  • En iyi uygulama ve uzantı yelpazesi
    Dropshipping için mükemmel
Ana Özellikler
  • Uygulama mağazası aracılığıyla 50.000’den fazla entegrasyon ve uzantı
  • Son derece özelleştirilebilir
  • 100 ödeme ağ geçidi ve kurulum veya aylık ücret yok

Web sitesi özellikleri için en iyisi: Shopify

Derinlemesine araştırmamız, Shopify’ın bu kafa kafaya az farkla kazandığını ve 5 üzerinden 3,9 puan alan WordPress.org’a kıyasla web sitesi özellikleri için 5 üzerinden 4,2 puan aldığını gösteriyor.

Shopify’ın bunu aşmasının ana nedeni, kullanıcı testimizin, platformun bir web sitesi oluşturmanın tüm yönlerinde bir satıcının neye ihtiyaç duyabileceğini önceden belirlediğini ve tahmin ettiğini ortaya çıkarmasıdır. Bu tür bir otomasyon, e-ticaret alanında benzersizdir ve küçük işletmelerin, müşterilerinin ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyarlanmış bir çevrimiçi mağaza kurduklarından emin olabilecekleri anlamına gelir.

Bunu, kelimenin tam anlamıyla boş bir tuvalden çalışmaya benzeyen WordPress ile karşılaştırırsanız, kullanıcıları, web sitelerinin farklı bileşenlerini hiçbir rehberlik olmadan planlamalı ve bir araya getirmelidir.

Entegrasyonlar

Shopify ayrıca, e-ticaret mağazanız bu alanlarda uzmanlaşmak istiyorsa, stoksuz satış ve sipariş karşılama için uyarlanmış olanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli entegrasyonlar ve uygulamalar sunar.

Bununla birlikte, WordPress benzer bir üçüncü taraf entegrasyon ve uzantı yelpazesine sahiptir ve özellikle uluslararasılaştırma özellikleri açısından güçlüdür. Siteniz 24 farklı dile çevrilebilir ve bölgelere göre uluslararası nakliye ve vergi değişiklikleri sunabilirsiniz. Bu, yurtdışında ürün satmaya başlamak isteyen e-ticaret işletmeleri için idealdir.

Shopify, standart planlarında veya üzerinde olsun, bu özellikleri de sunar. Buna ek olarak Shopify, bir ürünü satın alan birine mesaj göndermenize veya bir site profiline kaydolmanıza olanak tanıyan akıllıca özelleştirilmiş bir “bağırma” özelliğine sahiptir.

 

Satış için en iyi özellikler: Shopify

Tüm araştırma alanları arasında Shopify, satış özellikleri açısından e-ticaret panosunda en iyi performans gösteren kişidir ve 5 üzerinden 4,5 puanla sağlam bir puan alır. WordPress + WooCommerce çok uzak olmasa da 5 üzerinden 4,1 puan alır.

Her ikisinin özelliklerini sıralarsanız, oldukça benzer görünürler. Her ikisi de çok kanallı satışın yanı sıra sınırsız ürün sunar. Her ne kadar WordPress ile Amazon, eBay ve Instagram gibi entegrasyonlar için ödeme yapmanız gerekecek.

Bu ikisini birbirinden ayıran şey, Shopify’ın satış özelliklerinin çoğunun parmaklarınızın ucunda ve anında kullanıma hazır olmasıdır. Alışveriş yapanları teşvik etmek için hediye kartları, terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma ve indirim kodları gibi özellikler mevcuttur ve bunların tümü temel Shopify planına dahildir.

Aynısı WordPress.org için de söylenebilir, ancak bunlardan yararlanmak için üçüncü taraf entegrasyonları yüklemeniz veya uzantılar satın almanız gerekir. Bu özelliklerden bazıları, satın alma sonrası olumlu bir müşteri deneyimi sağlamak için önemli olduğundan, bu durum sinir bozucudur ve maliyetleri etkiler.

Shopify ile karşılaştırıldığında, bu alandaki WordPress için belki de tek kazanç, tamamen özelleştirilebilir ödemesidir. Yalnızca kısmen uyarlanabilen diğer e-ticaret platformlarından farklı olarak WordPress, kullanıcıların sayfanın tüm yönlerini düzenlemesine olanak tanır. Bu nedenle, incelemenin kontrol alanında tam puan (5 üzerinden 5) aldık.

Bu, müşterilerin baştan sona tamamen benzersiz bir satın alma deneyimi yaşamasını isteyen küçük işletmeler için harika.

 

Tasarım esnekliği için en iyisi: WordPress.org

Tasarım esnekliği söz konusu olduğunda, WordPress.org gibi açık kaynaklı platformları yenmek imkansızdır. Bunu yapacak becerilere sahip olmanız koşuluyla, web siteniz için istediğiniz herhangi bir öğeyi veya özelliği tam anlamıyla oluşturabilirsiniz.

Web sitesinin nasıl göründüğü üzerinde tam kontrole sahipsiniz ve hatta Shopify dahil olmak üzere hiçbir kapalı kaynaklı platformla yapamayacağınız benzersiz bir ödeme sayfası oluşturabilirsiniz.

Bu, müşterilerinizin işletmenizle gerçekten benzersiz bir alışveriş deneyimi yaşamalarını sağlar ve bu, onları sizinle tekrar alışveriş yapmaya ikna edebilecek önemli bir faktördür.

Buna karşılık, Shopify’ın kesinlikle sınırlamaları vardır. Bu kategoride 5 üzerinden 3,9 gibi saygın bir puan alan müşterilerin, mağazalarını kurmaya ve oluşturmaya başlamadan önce Shopify’ın şablonlarından birini seçmeleri gerekir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey olmasına rağmen, Shopify tarafından oluşturulan bir temelden hala yukarıya doğru inşa ediyorsunuz. Kesinlikle WordPress’ten daha az benzersiz ve yaratıcı hissediyor.

Ancak çok kullanışlı ve esnek olan şey, Shopify kullanıcılarının temalarını istedikleri zaman değiştirebilmeleridir. Gezinme düğmeleri ve ürünler gibi bilgiler yeni temanızda yeniden yapılandırılacaktır. Birdenbire markanızı değiştirmeye karar verirseniz veya yeni bir sektöre girerseniz ve web sitenize farklı bir görünüm ve his vermek istiyorsanız bu harikadır.

Yardım ve destek için en iyisi: WordPress.org

WordPress.org bu kategoride tam puan (5 üzerinden 5) ve bunun iyi bir nedeni var. Müşteriler, WordPress forumunda temalar ve eklentilerden mağazanızı geliştirmeye kadar çeşitli soruları yanıtlamaya yardımcı olan yüzlerce destek kılavuzuna ve belgeye ücretsiz erişime sahiptir.

Woocommerce e-ticaret eklentinizse, genel destek için bilet de gönderebilirsiniz. Bluehost, tüm barındırma ve etki alanı sorguları için müşterilerine 7/24 telefon ve e-posta desteği sunar.

Tüm bu müşteri desteğini parmaklarınızın ucuna getirmek zor, ancak Shopify bunu iyi yapıyor. Bu kategoride 5 üzerinden 3,8 puan alan e-ticaret platformu, kullanıcıların editör içerisinden yardım talep etmelerine olanak tanıyor.

Shopify teklifi WordPress.org kadar kapsamlı ve ayrıntılı olmasa da, bilgi ve yardım merkezine buradan erişebilirsiniz.

Shopify’ın gelişmiş ve kurumsal planlarında uzman gelişmiş desteği ve özel destek temsilcisi mevcuttur, ancak bu, özellikle küçük işletmeler için maliyetli olacaktır.

Kullanım kolaylığı için en iyisi: Shopify

Bu iki e-ticaret çözümü açıkça farklı sıralamalara sahip olsa da, kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda her ikisi de 5 üzerinden ortalama 3,5 puan aldı. Ancak, ayrıntılı bir düzeyde Shopify, karşılaştırıldığında %71’lik bir puanla kazananı geride bıraktı. %70.5’e ulaşan WordPress’e.

Shopify ile kullanıcılar tutarlı tipografi ve basit, anlaşılır dilden memnun kaldılar. Simgelerin tanımlanması kolaydır ve sitenize uymayan herhangi bir öğeyi kaldırabilmeniz için bir geri alma düğmesi özelliği vardır. Bu özellikler işleri kolay, tanımlanabilir ve en önemlisi tersine çevrilebilir hale getirir.

Ancak, kullanıcılara baş ağrısı veren uygulama ve uzantıların bolluğu. Satış özellikleri bu platformun kesin satış noktası olsa da, kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda, web sitenizi ihtiyacınız olan tüm özelliklerle kurmak oldukça karmaşık hale gelebilir.

Bazı uzantılar, stoksuz satışın etkinleştirilmesi gibi işleri daha da karıştıran üçüncü taraflarca sunulur.

Bununla ilgili bir uyarı ve Shopify’ın bu kategoride WordPress’i temelden yenmesinin nedeni, platformun bir tüccarın web sitesini oluştururken bir sonraki adımda neye ihtiyacı olabileceğini önceden tahmin etmesi ve tahmin etmesidir. Bu, web sitesi oluşturmaya yeni başlayanların çevrimiçi mağazaları için doğru araçlara ve özelliklere sahip olduklarından emin olmalarına yardımcı olur.

WordPress.org’a gelince, kullanıcı deneyimi benzerdir. Kurulum işleminin inanılmaz derecede basit olduğu belirtilse de, kullanıcıların e-ticaret mağazalarını oluşturmaya başlamadan önce WooCommerce eklentisini yüklemeleri gerekir.

WooCommerce, sayfa oluşturma ve ödeme ayarlama bilgileri de dahil olmak üzere ilk destek konusunda size yardımcı olan bir kurulum sihirbazı ile birlikte gelir. Bununla birlikte, açık kaynak yapısı nedeniyle, eklenmeden önce arka uçta öğeleri kodlamak ve tasarlamak için çok zaman harcamanız gerekir.

Karar

Sonuç olarak, bu iki e-ticaret devini kafa kafaya eşleştirdikten sonra galip gelen Shopify oldu.

Özetlemek gerekirse, Shopify aşağıdaki alanlarda WordPress’ten daha iyidir:

Değer

Web sitesi özellikleri
Satış özellikleri
Kullanım kolaylığı
Küçük işletme sahipleri veya yeni başlayanlar e-ticaret platformlarını düşünürken, en büyük önem taşıyan yukarıdaki kriterlerdir.

İyi bir değere sahip, dönüştürmenize yardımcı olacak harika özelliklere sahip, süper basit ve kullanımı kolay bir platform istiyorsunuz.

WordPress en üst düzeyde tasarım esnekliğine sahip olsa da, özellikler ve üçüncü taraf uzantılar eklemeye başladığınızda pahalı hale gelir. Ayrıca kodlama ve web geliştirme konusunda uzmanlık gerektirir.

Ama bunun için sadece bizim sözümüze güvenmeyin. Platformun işletmeniz için uygun olup olmadığını görmek için Shopify’ı 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz. Kaydolmak için bir kredi kartına ihtiyacınız yoktur – ücretli bir plana yükseltmemeye karar verirseniz, iki haftalık sürenin ardından sitenize erişiminizi kaybedersiniz.

WordPress.org ise ücretsiz bir deneme sürümü sunmaz, ancak indirmek tamamen ücretsizdir. Bir kodlama uzmanıysanız ve tamamen boş bir çevrimiçi mağaza tuvaliyle başlamak istiyorsanız, neden bugün WordPress’i indirmiyorsunuz?

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.