Mobil

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde en çok tercih edilen ”Mobil uygulama nasıl yapılır?” , ”Mobil uygulama yapmak” ,”Uygulama nasıl yapılır?” alanlarından bahsedelim. Gelin şimdi ”Mobil uygulama nasıl yapılır? ” adlı makalemizi beraber inceleyelim;

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? Günümüz dünyasında mobil uygulama geliştirme, işletmeler ve tüketiciler için bir zorunluluk haline gelmiştir. Her zaman yanlarında telefon taşıyan insanları görmek artık alışılmadık bir durum değil. Sosyal medya ağlarını kontrol ediyor, oyun oynuyor veya arkadaşlarına cep telefonlarından kısa mesaj gönderiyor olabilirler. Ayrıca egzersizden kalori alımına kadar her şeyi takip etmek için birçok uygulama var. İşletme sahipleri bile mobil uygulamaların işletmelerinin başarısı için ne kadar önemli hale geldiğini biliyor.

Mobil Uygulama Yapmak

Yani, bir uygulama yapmaya karar verdiniz mi? İyi fikir! Bu, doğru yapıldığında hem uzun vadede hem de finansal olarak ödüllendirici olacak heyecan verici bir girişimdir. Sadece birkaç geliştiriciyi işe alıp hızlı veya düzgün bir şekilde yapılmasını bekleyemezsiniz. Bir girişimciyseniz, bir projeyi dışarıdan temin etme korkusunu bilirsiniz. Nerede yapılacağı, kimin yapacağı, hatta Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? veya yapılıp yapılmayacağı hakkında hiçbir fikriniz yok.

Kontrolün sizde olduğundan emin olmak için adımlar atmalısınız ve sonuç tam olarak istediğiniz gibi olacaktır. İşte size yol gösterecek bazı ipuçları.

Plan Oluştur

İlk adım, bir eylem planı oluşturmaktır. Uygulamanızın amacı nedir? Kim için olacak? Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? Bu soruların cevaplarını aldıktan sonra, belirli bölümlerin ne zaman tamamlanması gerektiğine dair bir zaman çizelgesi oluşturabilirsiniz. Bu zaman çizelgesi, herkesin aynı sayfada olmasını ve verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?
Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Ayrıca uygulamanızın ne tür özelliklere ihtiyacı olduğuna da karar vermelisiniz. Ne kadar çok özellik eklerseniz, uygulamanızın başarılı olma olasılığı o kadar artar. Ancak, uygulamanızı tıkayabilecek çok fazla özellik eklememek gibi ince bir çizgide yürümek zorundasınız.

Geliştiriciler

Muhtemelen kodlamayı kendiniz yapmak için zamanınız yok. Peki, kim yapacak? Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? İlk olarak, uygulama geliştirme konusunda deneyimli kişileri bulmalısınız. Port folyolarına ve onlar hakkındaki incelemelere dikkat ettiğinizden emin olun. Çalışmaları nihai sonuç olacak ve bunda iyi olmaları gerekiyor.

Kimi istediğinize karar verdikten sonra bir sözleşme oluşturun. Bunun, uygulamanın sahip olmasını istediğiniz her şeyin yanı sıra geliştiricinin beklentilerini içerdiğinden emin olun. Bu sözleşme her iki tarafı da finansal olarak koruyacak ve kimsenin ne beklendiği konusunda karanlıkta kalmamasını sağlayacaktır.

Bütçenizi kontrol edin. Uygulamaya ne kadar harcamak istiyorsunuz? Bu konuda gerçekçi olmanız ve paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Tüm bunlardan emin değilseniz, başka seçenekler de mevcuttur. Uygulamanızı oluşturmak için özellikleri sürükleyip bırakmanıza izin veren uygulama oluşturma platformları vardır. Bu, kendi uygulamalarını oluşturmak isteyen ancak nasıl yapacağını bilmeyen kişiler için iyi bir seçenektir. Bilgisayar konusunda bilgiliyseniz, bazı temel kodlama becerilerini kullanabilir ve kendiniz bir uygulama oluşturabilirsiniz.

Bir kitle kaynak modeli kullanan uygulama geliştiricileri de vardır. Kitle kaynak kullanımı, şirketlerin farklı insanlara farklı görevler yaptırmasıdır. Bu, başvurunuzu daha hızlı ve daha ucuza yapmanıza yardımcı olacaktır. Sadece birçok farklı geliştirici arasından seçim yapmanız ve hangisini işe alacağınıza karar vermeniz gerekecek. Proje üzerinde çok fazla kontrolünüz veya girdiniz olmayacağını unutmayın.

Uygulamayı Tasarlamak

Artık bir planınız olduğuna göre, uygulamanızı tasarlamanız gerekiyor. Nasıl görünmesi gerektiği ve kimin için olacağı konusunda temel bir fikriniz olmalıdır. Kullanıcılarınızı da düşünün. Çocuklar için bir uygulama yapıyorsanız, grafiklerin yaşa uygun olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. İş adamları için bir uygulama yapıyorsanız, profesyonel göründüğünden ve kullanıcıya zaman kazandırdığından emin olmanız gerekir.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?
Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Bir sonraki adım, temel fikrinizi almak ve bir tel kafes tasarlamaktır. Bu, uygulamanızın bittiğinde nasıl görüneceğinin bir maketidir. Uygulamada her şeyin nasıl düzenleneceğini ve her özelliğin nasıl çalışacağını gösterecek. Uygulamanız için gerçek kodu geliştirirken bunu kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Kod Geliştirme

Artık tasarımınıza sahip olduğunuza ve uygulamanın temel işlevlerini bildiğinize göre, onu kodlamaya başlayabilirsiniz. Mevcut birçok seçenek var, bazıları diğerlerinden daha kolay. Size ve bütçenize en uygun seçeneği seçtiğinizden emin olmalısınız. Farklı kodlama seçeneklerini gösteren bazı kaynaklar şunlardır:

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?
Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Test yapmak

Uygulamanız için temel koda sahip olduğunuzda, onu test etme zamanı. Uygulamanın tasarımı, kararlılığı, kullanıcı ara yüzü ve genel deneyimi gibi birkaç farklı şeyi test etmeniz gerekecek. Her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından ve uygulamada hiçbir şeyin bozuk veya eksik olmadığından emin olmanız gerekir. Mobil uygulamanız için bir tane almaya karar verirseniz, beta test cihazlarının kullanışlı olacağı yer burasıdır.

Kitle kaynak kullanımı rotasına giderseniz, kodlama veya uygulama oluşturma işleminizi tamamladıktan sonra bunu yapmanız gerekecektir. Uygulamayı yayına almadan önce kullanacak olan gerçek kullanıcılardan geri bildirim almak iyi bir fikirdir. Bunun nedeni, herkesin daha önce hiç görmedikleri bir uygulama hakkında geri bildirimde bulunmaya istekli olmamasıdır. Uygulamayı yayınlamadan önce gerçek kişilerden geri bildirim almanın iyi bir fikir olmasının başka nedenleri de vardır.

Bunun ötesinde, bilinen bir çağrı kilitlenme raporlaması da alabilirsiniz. Bu, uygulamanız yayınlanmadan önce hataları bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olacaktır. Kararlılığa yardımcı olacak ve uygulamanın olması gerektiği kadar kusursuz olmasını sağlayacaktır.

Platformu Seçmek

Artık mükemmel çalışan bir mobil uygulamanız var, ancak tüm sosyal medya sitelerine uymayabilir veya tüm uygulama türleri için yeterli özelliklere sahip olmayabilir. Uygulamanızı daha da iyi ve daha işlevsel hale getirmenize yardımcı olabilecek farklı platformlar vardır. Uygulamanızı bir sonraki seviyeye taşımak için, ona başka özellikler eklemek iyi bir fikir olabilir.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?
Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyayı Entegre Etme

Bugünlerde pek çok insan sosyal medya kullanıyor, bu nedenle bu özelliği uygulamanıza eklemek istemeniz mantıklı. Android veya iOS gibi birçok mobil platformdur. Bu, daha fazla insanın okuması için doğrudan uygulamanızdan Twitter veya Facebook‘a yeni ve tanıtım bilgileri ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu, uygulamanızın görünürlüğünü artıracaktır.

Web kamerası

Daha samimi bir şey yapmak istiyorsanız, bir web kamerası eklemenin bir yolu var. Bu, kullanıcılarınızın yüz yüze görüntülü sohbet veya görüntülü görüşme yapmasına olanak tanır. Bir telefon görüşmesi yapmak kadar eğlenceli olmayacak ama aynı zamanda faydalı ve eğlenceli olabilir.

Uygulamanıza ekleyebileceğiniz başka birçok özellik var ancak bunlar, günümüzde insanların kullandığı en popüler özelliklerden sadece birkaçı.
Artık bir mobil uygulamanız ve sosyal medya web siteniz olduğuna göre, uygulamayı yayınlamanın zamanı geldi ancak bir Apple veya Android kimliğine ihtiyacınız olacak. Bunlar, başvurunuzun listelenmesi için her iki mağazada da onay almak için kullanılır. Bu kimliği almak aslında göründüğünden daha kolaydır, ancak uygulamanızı gönderirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı faktörler vardır.

İncelemeler

Pek çok kişi, ilk önce ilgili incelemeleri okuyana kadar bir uygulamayı indirmez. En az birkaç inceleme almanız ve bunların iyi olduğundan emin olmanız önerilir. Bu, uygulamanızın daha hızlı onaylanmasına yardımcı olacaktır.

Pek çok kişi, ilk önce o uygulama hakkındaki yorumları okuyana kadar bir uygulamayı indirmez. En az birkaç inceleme almanız ve bunların iyi olduğundan emin olmanız önerilir. Bu, uygulamanızın daha hızlı onaylanmasına yardımcı olacaktır. Görüntüler – Ayrıca, uygulamalarınızın her biri için birkaç görüntüye sahip olmanız gerekir. Bu, uygulamanızın daha iyi görünmesine yardımcı olacak ve kullanıcıya uygulamanız hakkında daha iyi bir ilk izlenim verecektir.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?
Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Ayrıca her bir uygulamanız için birkaç görselinizin olması gerekiyor. Bu, uygulamanızın daha iyi görünmesine yardımcı olacak ve kullanıcıya uygulamanız hakkında daha iyi bir ilk izlenim verecektir. Ekran Görüntüleri – İhtiyacınız olan bir sonraki şey ekran görüntüleridir ve ekran görüntüleri gerekli değildir ancak en az bir tam ekran görüntüsüne sahip olmanız önerilir. – İhtiyacınız olan sonraki şey ekran görüntüleri ve ekran görüntüleri gerekli değildir ancak en az bir tam ekran görüntüsüne sahip olmanız önerilir. Uygulama açıklaması mümkün olduğunca bilgilendirici olmalıdır. Kullanıcıya uygulamanız hakkında bilmesi gerekenleri söylediğinden emin olun. Kullanıcının uygulamanızı neden indirmesi gerektiğine dair kısa bir cümle yazın, bu açıklamadaki anahtar kelimeleri de kullandığınızdan emin olun, böylece insanlar App Store‘da arama yaparken uygulamanızı bulabilir.

Uygulama açıklaması mümkün olduğunca bilgilendirici olmalıdır. Kullanıcıya uygulamanız hakkında bilmesi gerekenleri söylediğinden emin olun. Kullanıcının uygulamanızı neden indirmesi gerektiğine dair kısa bir cümle yazın, bu açıklamada anahtar kelimeleri de kullandığınızdan emin olun, böylece insanlar App Store‘da arama yaparken uygulamanızı bulabilir. Ekran Görüntüleri – Bir ekran görüntüsüne sahip olduğunuzdan emin olun (veya onları ayırabiliyorsanız daha fazla). Uygulamanızı göstermek için en az bir tam ekran görüntüsüne ve insanların ücretsiz olarak ne elde ettiklerini bilmek istemeleri durumunda menü ekranlarından en az birine ihtiyacınız var.

 

Makalemizde sizlere Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ? hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarım bir an önce projenizi hayata geçirirsiniz, iyi şanslar !

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.