Mobil

Mobil İmza Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mobil imza, gerçek imzanın yerini tutabilen ve bu sayede banka talimatlarından, sözleşmelere, kurum içi yazışmalardan tüm resmi evraklara kadar her şeyi imzalayabilirsiniz.

Islak imzanın yerine geçerli olan mobil imza nedir ve nasıl kullanılır? Sorusu en çok merak edilenler arasında yer almaktadır.

Mobil İmza Nedir?

Mobil imza, cep telefonu operatörlerinin sunmuş olduğu ve cep telefonuna tanımlanmış olan bir e-imza sertifikası ile kullanılmaktadır. Mobil imza alınabilmesi için sahip olduğunuz cep telefonu operatörüne başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Sertifikanız imzalandıktan sonra artık e-imza altyapısını kullanabilirsiniz.

Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

Mobil imza, elektronik imza servisleri aracılığı ile kullanılabilir. Kullanılan e-imza uygulaması ve servisinin güvenliği ve işlevselliğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bunun için indireceğiniz uygulamanın güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Mobil İmza Nerelerde Kullanılır?

Mobil imzanın kullanım alanı geniştir. Online ya da dijital olarak hazırlamış olan evrak, sözleşme ve kararların imzalanmasında kullanılabilir. Mobil imzalar 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu‘na göre yasal ve hukuki olarak ıslak imza ile de aynı geçerliliğe sahip.

Elektronik imza yalnızca cep telefonu operatörleri tarafından sağlanmıyor. Farklı yazılım programları üzerinden de bu uygulamanın kullanımı söz konusudur.

Mobil İmza Nedir, Nasıl Kullanılır?
Mobil İmza ile Elektronik İmza Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mobil imza internete bağlı olmadan çalışabilirken elektronik imzaların internet bağlantısına ihtiyacı yoktur.
Mobil imzalar 3 saniyede imzalanırken, cep telefonu operatöründen alınmış olan mobil imzalar 1 dakikayı bulabilir. Bu da sık imza atmanız gerektiği durumlarda uzun vaktinizi ayırmanıza neden olacaktır.
E-imzada herhangi bir belge boyutu sınırı bulunmaz ancak mobil imzada yüksek boyutlu olan belgelerin imzalanması mümkün değildir.

Elektronik imza kullanıyorsanız imzalayacağınız dokümanları önceden görebilirsiniz. Ancak mobil imza kullananlar dokümanları mobil cihazlardan görüntüleyemezler.

Elektronik imzada sertifikanızın olması durumunda ek bir sertifika ücretine ihtiyacınız olmayacaktır. Mobil imzada ise yeni bir sertifika almak istediğinizde satın almanız gereklidir.

İnsanlar dijital teknolojiye adapte oldukça artık pek çok işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiriyorlar. Özellikle kamusal işlemlerin tamamlanabilmesi açısından elektronik imza büyük kolaylıktır.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.