Kripto Para

Merkle Tree Nedir?

Merkle Tree Nedir?

Merkle Tree ya da Merkle Ağacı, blokzincir verilerini en güvenli ve verimli şekilde kodlamak için oluşturulmuş bir yapıdır. Şuan blokzincir ile bütünleşmiş olsa da blokzincir keşfinden çok daha önce ortaya çıkmıştır. 1987 yılında yayımlanan “Geleneksel Şifreleme Fonksiyonuna Dayalı Dijital İmza” yazısında bu yapıyı öneren bilgisayar uzmanı Ralph Merkle tarafından keşfedilmiş olup ismini de ondan almıştır. Ralph Merkle, ayrıca kriptografik hashing sistemininde icat etmiştir. Gelin şimdi ”Merkle Tree Nedir? ” adlı makalemizi beraber inceleyelim;

Merkle Tree Nasıl Çalışır?

Birçok veriyi bünyesinde barındırarak, verilerin bilgilerini ve yapısını gün yüzüne çıkarmadan doğruluğunu kanıtlayan bir karakter dizisine dönüştürmektedir. Bu sayede verilerin hepsini güvenle saklayarak erişime ulaşmamızı sağlar.

Merkle Tree, blokzincirde eşler arası bir ağdan alınan veri bloklarının orijinal şekilde alınarak, sahte bir işleme uğramasını engellemek amacıyla kullanılır. Verinin nasıl güvenilir şekilde saklayacağımız konusunda hash şifrelemesi ve yönlendirmesi yapar. Bu nedenle hash ağacı olarak da adlandırılır.

Merkle Ağacı (Merkle Tree) Nedir?
Merkle Tree Nedir?

Hash ağacının en tepesinde ana hash yer almaktadır. P2P (Peer to peer) bünyesinde bir bilginin güvenilir bir kaynaktan temin edilmesi için en verimli hash sisteme girer ve bizlere güvenli olan kaynağı önerir. Bunu bir karakter biçimiyle yaparak güvenlik seviyesini yüksek düzeyde tutar. Herhangi bir problem ya da tutarsızlıkla karşılaştığınız takdirde de, doğru bilgiyi sunmak için talep göndermeye devam eder ve tüm bu işlemleri yaparken işlemleri daima yüksek bir hızda gerçekleştirir. Kısaca tüm blokzinciri indirmeden, zincir içinde gerekli olan işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olur.

Merkle Tree Avantajları Nelerdir?

Merkle tree sistemi, kullanıldığı alanda güvenlik,hız ve verimlilik açısından yüksek avantaj sağlamaktadır. Bu veriler, ağacın kökü ile birleştiğinde gizliliği güvene alarak hızlı bir şekilde doğrulayabilir. Blokzincir sisteminin merkeziyetsiz olma özelliği sayesinde de bu verilerin üzerinde oynanması ve değiştirilmesi imkansız hale gelmektedir. Bu nedenle Merkle Tree, blokzincir ağında önemli bir görevi üstlenmektedir.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.