Kripto Para

Litecoin Nedir ?

Eğer; ” Litecoin (LTC) Nedir ? ”, ”LTC nedir ?” ,”Litecoin Nedir ?” gibi sorularınızın cevabını merak ediyorsanız; şimdi tüm detaylarıyla birlikte Litecoin (LTC) özelliklerini inceleyelim:

 

Litecoin Nedir ?

 

Litecoin, 2011 yılında eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirildi. Bitcoin’in veya blok zinciri kripto para biriminin daha akıcı bir versiyonu olacak şekilde tasarlandı. Litecoin ortaya çıkmadan önce, Bitcoin işlem göndermek için son derece yavaş ve pahalıydı. Bu nedenle, madeni paraların işlenmesi uzun zaman alacaktı ve çoğu zaman bu, kullanıcıların işlemlerini saatler sonraya kadar alamamalarına neden oldu ve bu da çoğu amaç için küçük miktarlar göndermeyi elverişsiz hale getirdi.

Litecoin (LTC) Nedir ?
Litecoin Nedir ?

Charlie Lee bunu bir değişim fırsatı olarak gördü ve şu iki faktörü göz önünde bulundurarak Litecoin’i geliştirdi: daha düşük ücretlerle daha hızlı işlemler. Litecoin’in gelişimi 2011’de başladı ve aynı yılın Ekim ayında piyasaya sürüldü. Madeni para, blok zincirlerini güvence altına almak için madeni paralar tarafından kullanılan en yaygın iki çalışma kanıtı (PoW) algoritması olan SHA-256 yerine scrypt madenciliğini kullanan ilk kişi olarak kendisine bir isim yaptı. Bu karar, GPU’lar gibi madencilik donanımının blok zincirinin güvenliğini sağlamada etkili olmasına ve böylece Litecoin’i benim için daha erişilebilir ve değerli hale getirmesine izin verdi. İlk etapta Litecoin edinmeyi kolaylaştırarak, Bitcoin’den farklılaşmasına yardımcı oldu.

Litecoin (LTC) Nedir ?
Litecoin Nedir ?

Litecoin ve Bitcoin birçok yönden birbirinden farklıdır. İlk fark hem incelikli hem de önemlidir: Litecoin’in blok üretimi, Bitcoin’den yaklaşık dört kat daha hızlıdır ve bu, işlemlerinin daha hızlı onaylanmasını sağlar. Her kripto para birimi farklı çalışma kanıtı algoritmaları kullanır; Bitcoin için SHA-256 ve Litecoin için Scrypt. İkincisi, video kartlarının kullandığı aynı prensibe dayandığından madencilerin madeni para çıkarmak için GPU kartlarını kullanmalarına izin vermek için oluşturuldu. Bu, Litecoin‘in madenciliğini daha erişilebilir hale getirir ve bu nedenle kripto para birimine yeni başlayan kullanıcılar veya madencilik donanımına büyük miktarda para harcamak istemeyen kullanıcılar için daha kolay hale getirir. Daha düşük giriş maliyeti, para biriminin diğer kripto para birimleri ile rekabetçi ve alakalı kalmasına yardımcı olduğu için Litecoin’in önemli bir avantajıdır.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.