Teknoloji Haberleri

Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır?

Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır?

Lenovo, uluslararası akıllı telefon, bilgisayar ve tablet üretimi yapmaktadır. Lenovo Şirketi, 1984 yılında Çin’in başkenti olan Pekin’de kurulmuştur.

1988 yılında ise Legend firmasına dahil edilmiştir. Ana merkez Pekin’de olup diğer yönetim merkezleri ise ABD ve Singapur’da yer almaktadır.

Lenovo Çin merkezli bilgisayar ve donanımlarının üretim ve satışını yapan dünya üzerinde tanınan bir firmadır. 2009 yılında da HP, Dell ve Acer markalarından sonra dünyanın en büyük dördüncü bilgisayar üreticisi olmuştur.
Üretimini yapmış olduğu ürünler ise şunlardır; notebook, tablet, PC, masaüstü bilgisayar, ultrabook, bilgisayar monitörleri gibi pek çok alanda hizmet vermektedir.

Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır?
Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır?

Dünya üzerindeki macerası ilk olarak Legend markalı sunucuları ile sunucu pazarına giriş yapmasıyla gerçekleşti. Böylelikle pazarın lideri oldu. Liderlik ile birlikte Legend markasının diz üstü bilgisayarlar ile piyasaya büyük bir giriş yaptı.

1999 yılında Asya’nın en büyük bilgisayar satıcısı oldu. Ayrıca Çin’de elektronik üreticisi olarak ilk 100’e giriş yapmayı başardı. 2002 yılında Legend’e yeni bir sürüm ekleyerek DeepComp 1800 adıyla yeni bir bilgisayar piyasaya sürdü. Bu bilgisayarla dünyanın en hızlı 500 bilgisayarı arasından 43.seçildi. Legend olarak kendini tanıtan firma daha sonra Lenovo olarak adını yeniledi ve logosunu tanıttı.

2004’te ise IBM ile beraber olup uluslararası alanda PC işine girdi. Kişisel bilgisayarların üretimine önem verdiğini söyleyerek bu alanda yeni bir girişim yaptı. 2005’te de dünyanın en gelişmiş bilgi-işlem şirketi haline geldi.
Lenovo nerenin malıdır? Dendiğinde ise buna verilebilecek tek bir cevap yoktur. Çünkü dünyanın en büyük elektronik üreticisi olan bir firmadır. Bundan dolayı dünyanın her noktasında bir tesisi bulunuyor. Fakat ilk kurulduğu yer Çin Halk Cumhuriyeti’dir.

Lenovo’nun Kurucusu Kimdir?

Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır?
Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır?

Lenovo’nun kurucusu, Liu Chuanzhi tarafından kurulan 10 mühendis ile birlikte kurulmuştur. 25.000 Amerikan doları değerinde kurulan bu şirket New Technology Developer Inc ismiyle bir şirket kurdu. Bu şirketin kazanmış olduğu ödül ile birlikte Çince Karakter Kartları satışını yapmıştır.

Şirketin Misyonu

Çalışan herkesin amacı en iyisi olmak ve en iyi çalışmayı yapmaktır. Hizmet anlayışında ekip olarak çalışırken deneyim ve kültür çeşitliliğine sahip olan insanlar aracılığıyla yapılan daha önce bir eşi görülmeyen tasarımları ortaya koymaktır.

Girişimciliğe destek veren ve insanların yeteneklerini görmeye fırsat veren bir anlayışla gayret edilen konuların ödüllendirilmesiyle çalışma alanlarına bir teşvik politikası izlemektedir.

Lenovo’nun Anlamı Nedir?

Şirket uluslararası marka ismi olarak Legend adını kullanıyordu. Fakat diğer markalar tarafında bu isim kullanıldığı için ismini değiştirmek zorunda kaldı. 2003 yılında şirket ismini Lenovo olarak değiştirdi. Lenovo ise fikirlerin birliği anlamına gelmektedir.

Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır?
Lenovo Hangi Ülkenin Markasıdır?

Lenovo Hakkında Bazı Bilinmeyenler

⦁ 2004-2005 yıllarında 23.18’den 22.55 milyar dolara düşmüştür.

⦁ 2004 yılında Asya pazarında % 27 sini kontrol ediyordu.

⦁ 2005-2008 yılları arasında grubun CEO’su William Amelio idi. Kar marjı düşen şirketin CEO’su değişti onun yerine Yang Yuanqing geçti.

⦁ 3 Ocak 2011 yılında bilgisayarın daha hızlı başlamasına ve kapanmasına fırsat vererek Enhandced Experience 2.0’ı tanıttı.

⦁ 2011’in satışları ile dünya üzerinde satılan bilgisayarlar arasında ikinci sırada olup yalnızca 2010 yılında dördüncü sırada yer aldığı söylenmektedir.

19 Şubat 2015 yılında dünya üzerinde satılan bazı bilgisayar modellerinin arasında reklam yazılımı eklediğini söyledi. Bu yazılım ile internet tarayıcıları içerisinde istenmeyen reklamların çıkmasına işçinin %5 ini kaldırdığını bildirdi. 2017 Kasım ayında da Fujitsu bilgisayar üretim işinde %51 hissesini 269 milyon dolara satın aldığını açıkladı.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.