Kripto Para

Kripto Para Nedir? Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para dijital para birimi olarak yerini aldı. Kripto paranın merkez bankası karşılığı yoktur. Devletin kripto para ile ilgili herhangi bir açıklaması bulunmaktadır. Bakıldığı zaman bankadaki paralar da dijital paradır.

Sistemde yapılan işlemde yalnızca hareketlilik görünür. Kripto paranın mantığı da bu şekilde işlemektedir. Tek bir farkı merkezileştirilmiş sisteme sahip olmamasıdır. Buda sistemin daha güvenli olmasını sağlıyor.

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir ? Kripto Para Madenciliği Nedir ?
Kripto Para Nedir ? Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto Para nedir, Kriptoloji şifreleme birimidir. Verilerin belirlenen sisteme göre belirlenmesine denir. Kripto paralar internet ortamında matematiksel çözümlemeler ile transfer edilir. Algoritmaları sayesinde çözümlemesi kolay olmaktadır.

Kripto Para Tarihi Nasıldır?

Kripto Para Nedir ? Kripto Para Madenciliği Nedir ?
Kripto Para Nedir ? Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto paranın ilk çıkma tarihî 1990 tarihinde olmuştur. Flooz, Beenz gibi kripto para girişimlerinin ilk faaliyete geçme tarihidir. Fakat karşılaşılan olumsuzluklar sebebiyle devamlılığı sağlanamamıştır. Devamlılığı sağlanamayan bu kripto paraların yerine güvene dayalı bir sistem oluşturuldu. Oluşturan kişi Satoshi Nakamotok olarak bilinse de tam olarak kim olduğu bilinmemektedir. Açık kaynaklı kod yazılım olarak internette dağılmaya başladı. Paylaşılan kripto ağı, uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır.

Kripto Paranın Güvenliği Nasıl Sağlanmaktadır?

Kripto para ödemesi ile ilgili en önemli sorun, dijital paranın iki kere harcanma olasılığıdır. Bunun için aracı bankaları önlem olarak kullanılır. Buda sistemdeki zayıflık olduğu için pek yaklaşılan bir durum değildir. Kripto paranın mantığında merkezileştirilmiş sistem yatmaktadır. Yani kripto ağında bulunan her hak sahibi tarafından çoğunluk olarak karar alınır.

Blockchain adı verilen aracının kullanılması ile ağdaki herkesin onayına sunulur. Böylece güvenlik sistemi toplum olarak alınan karara bağlı olur. Para çekme durumlarında kullanıcının bütün bilgilerini sisteme girmesi istenir. Takas veya gönderi gibi işlemler kullanıcı onayından geçmeden isleme alınmaz.

Kripto Para Nedir ? Kripto Para Madenciliği Nedir ?
Kripto Para Nedir ? Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto Para Nasıl Üretiliyor? Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto paranın üretimi internet ortamı sistemi üzerinden olmaktadır. Kripto Para talebi artıkça matematiksel çözüm de zorlaşacaktır. Kripto Para madenciliğinde denen bu işleme internet madenciliği adı verilmiştir. Yani kripto para işlemcisinin amacına uygun yazılımlı güçlü bir bilgisayarının olması ile işleri daha kolay olmaktadır.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.