Mobil

iPhone SIM Karta Veda Ediyor!

iPhone SIM Karta Veda Ediyor!

Teknoloji devi Apple geçtiğimiz günlerde merakla beklenen yeni iPhone 14 modelini görücüye çıkardı. Yeni modelde tasarım olarak gözle görülür çok fazla bir değişiklik olmasa da donanım özelliği olarak ciddi bir açılımın yaşandığını da görebiliyoruz.

Geçtiğimiz gün yapılan lansman toplantısında özellikler resmiyete dökülürken Apple iPhone 14 modeliyle birlikte yeni bir döneminde kapılarını açtı. Yapılan açıklamaya göre iPhone 14 ve iPhone 14 Plus SIM kart tepsisini ortadan kaldırdı. İlk siparişlerin 9 Eylül’den itibaren alınmasıyla birlikte bu yeni modelde SIM kart yerine eSIM kart satışı yapılacak.

iPhone SIM Karta Veda Ediyor!
iPhone’da yeni dönem eSIM Kart Dönemi Başlıyor

eSIM kartlarla birlikte artık kullanıcılar bir operatörden diğerine geçmek için mağazalara gitmek zorunda olmayacaklar. Yapılacak işlemler telefon üzerinden kolayca gerçekleştirilecek. iPhone 14 ile birlikte yeni bir değişim de iOS 16 sürümü olacak. Bu sürümde eSIM’ler Bluetooth aracılığı ile aktarım işlemini gerçekleştirecek.

Siber güvenlik uzmanlarına göre olası bir şekilde açık olması halinde operatörlerin ve cihaz üreticilerinin de yazılım güncellemesi yaparak sorunu giderebileceklerini belirtiyor. eSIM yazılım şirketi Amdocs yeni dönem için şu değerlendirmede bulundu;

‘Bir sorunun ortaya çıkması halinde, dünya çapında milyonlarca kişiye aniden bir güvenlik güncellemesi gönderebilirsiniz’

iPhone SIM Karta Veda Ediyor!
Yapılan bu yeni değişikliğinde bazı kullanıcıları memnun etmediğini söyleyebiliriz. Örneğin yurt dışına çıkan bir iPhone kullanıcıları biraz daha zorlanacak.

Yeni modeli kullanan ABD’liler ülke dışına seyahat ettiğinde, dolaşım ücretlerinden kaçınmak için o ülkede SIM kart alamayacak. iPhone’larını yurtdışında kullanmaya devam etmenin en kolay ve görece ucuz yolu olarak görülen bu yöntem Apple’ın eSIM kararı ile tarih oldu.

iPhone 14 modelinde dikkat çeken hususlardan birisi de kaza tespit özelliği oluyor. Cihaz uydu üzerinden kullandığı teknolojisi ile nerede olursanız olun acil durum çağrısı yapabileceksiniz. Ancak bu özellik ilk olarak ABD ve Kanada’da kullanıma açık olacak. Daha sonraki süreçte ise tüm dünyaya yayılması hedefleniyor.

iPhone 14 modelinin bir önceki sürümüne göre % 30 daha az yer kaplayacağını söyleyebiliriz.

Teknoloji konusunda merak ettiğiniz tüm haberlere https://gunceltekno.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.