Mobil

iPhone Ekran Yansıtma Nedir?

iPhone ekran yansıtma özelliği sayesinde iPhone ve iPad kullanıcılarının  ekranını televizyon, bilgisayar veya diğer cihazlara kablosuz olarak yansıtabilirler. Bu özelliğin nasıl çalıştığını ve kullanılan teknolojik gelişmeyi merak ediyorsanız, iPhone Ekran Yansıtma Nedir adlı yazımızı beraber inceleyelim.

iPhone Ekran Yansıtma Nedir?

Ekran Yansıtma özelliğinin sadece iPhone ekranınızın diğer cihazlara yansıtmanıza izin verdiğini düşünebilirsiniz. Ancak iPhone ekran yansıtma özelliği bundan daha fazlasını yapmaktadır. Ekran Yansıtma seçeneği ile telefondan televizyonunuza, akıllı hoparlörlerinize ve diğer tüm uyumlu cihazlara kablosuz olarak ses ve video gönderip oynatabilirsiniz.

Örneğin, sevdiğiniz bir oyunu iPhone veya iPad cihazınızdan oynuyorsunuz. Daha iyi bir görünüm elde etmek için oyunu kablosuz olarak televizyonunuza yansıtmak için cihazınızın Ekran Yansıtma özelliğini açabilirsiniz. Ayrıca cihazınızdan film izleseniz dahi televizyonunuza yansıtabilirsiniz, böylece daha büyük bir ekranda filmin keyfini çıkarabilirsiniz.

iPhone ekran yansıtma, AirPlay olarak bilinen ana bir bağlantı teknolojisiyle güçlendirilmiştir. Apple tarafından geliştirilen AirPlay , Google’ın yerel ekran yansıtma protokolü olan Google Cast veya Chromecast benzemektedir.

Bu nedenle, kablosuz olarak yansıtmak, televizyonunuza veya uyumlu tüm cihazlara içerik göndermek için her iki cihazın da AirPlay uyumlu olması gerekmektedir.

Desteklediği Platform ve Cihazlar

Ekran yansıtma, AirPlay’i destekleyen tüm Apple cihazlarında çalışmaktadır. Bu cihazlar;

  • iPhone,
  • iPad,
  • iPod Touch,
  • Macbook
  • Apple TV (4K ve HD)

Sadece Apple TV’den diğer cihazlara ses yayınlayabilir veya aktarabilirsiniz.

iPhone ekran yansıtma özelliğini Apple TV, HomePod ve AirPlay’i destekleyen kablosuz hoparlör veya tüm akıllı televizyonlarda ekran yansıtma özelliğini kullanabilirsiniz.

iPhone’da Ekran Yansıtma Nasıl Kullanılır?

Ekran yansıtmayı destekleyen AirPlay özelliğinin çalışması için öncelikle bir Wi-Fi ağınızın olması gerekir. Ekranınızı yansıtmak için iPhone cihazlarınızın veya yansıttığınız AirPlay uyumlu cihazlarla aynı Wi-Fi ağında olmanız gerekir.

Daha sonra iPhone cihazlarınızda ekran yansıtma özelliğini kullanmak için aşağıdaki belirtilen adımları izleyiniz.

  • Telefonunuzun sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın

Bu, iPhone X veya üst sürümler için iOS Kontrol Merkezi’ni gösterecektir.

iPhone 8 veya alt modellerini kullanan kullanıcılar, Kontrol Merkezi’ni açmak için telefon ekranının altından yukarı doğru hızlıca kaydırın. Bu durum, iOS 11 veya önceki sürümünü çalıştıran iPhone cihazlar için de geçerlidir.

  • Ekran Yansıtma yani TV [AirPlay] seçeneğine dokunun.
  • Açılan pencerede telefonunuzu yansıtmak istediğiniz bir cihaz ile eşleştiriniz
iPhone Ekran Yansıtma Nedir?
iPhone Ekran Yansıtma Nedir?

Artık içeriğinizi iPhone veya televizyon ekranınızda görebilirsiniz.

iPhone’nunuz eşleştirmek istediğiniz cihazınızı algılamazsa, açık olup olmadığını kontrol edininiz. Bazı cihazlar, eşleştirme için kullanılabilir hale gelmeden önce AirPlay işlevlerini etkinleştirmenizi de gerektirebilir.

  • Ekran yansıtmayı sonlandırmak için Kontrol Merkezi’ni açarak, yansıttığınız cihaza dokunun ve Yansıtmayı Durdur seçeneğine dokunun.

Apple TV Olmadan iPhone Yansıtma Nasıl Yapılır?

Televizyonunuzda AirPlay desteği yoksa, bazı geçici çözümler için Apple TV satın almak zorunda olmayabilirsiniz.

Google Chromecast’te bulunan bazı uygulamaları kullanarak Ekran Yansıtma özelliğiyle içerik aktarabilirsiniz. Aynı zamanda, bir Fire TV Stick 4K veya Amazon Fire TV Stick ile iPhone cihazınızdan televizyonunuza kablosuz yansıtma da gerçekleştirilebilirsiniz. İPhone’dan televizyona Ekran Yansıtma, Android TV veya akış cihazı ile de elde gerçekleşmektedir.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarınızda bulunan Ekran Yansıtma özelliğini kullanmak için Macbook satın almanız zorunlu değildir. iPhone, bilgisayarlar için ücretsiz yansıtmayı sağlayan alternatif uygulamalar mevcuttur.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.