Teknoloji Haberleri

İnternet Hızı En Yavaş 10 Ülke

İnternet Hızı En Yavaş 10 Ülke

Günümüzde internet, pandeminin etkisiyle hayatımızda hiç olmadığı kadar fazla yer kaplar hale geldi. Pandemi dolasıyla şirketler neredeyse tüm çalışanlarının büyük bir çoğunluğu home ofis çalışma sistemi ile istihdam edilmektedir. Haliyle internet bağlantısı bu konuda en önemli etkenlerden biri olma özelliğini koruyor.

İnternet bağlantınızın yavaş olması ne kadar büyük problemlere yol açabileceğiniz biliyorsunuz. Yavaş bağlantı hızına sahip olmak, hizmet almayı, oyun oynamayı, videolar izlemeyi, faturanızı ödemeyi veya iş görüşmelerinizin sağlıklı gerçekleştirilmesinin önüne geçmektedir.

En Yavaş İnternet Hızına Sahip Olan Ülkeler

Gelişmiş olan ülkeler, sahip oldukları teknolojik gelişmeler sayesinde daha hızlı internet bağlantısına sahip olabiliyorlar. Ancak bazı ülkelerin kullandığı internet bağlantı kalitesi o kadar da şanslı değil.

İnternet Hızı En Yavaş 10 Ülke
İnternet Hızı En Yavaş 10 Ülke

Ülkenin gelişmişlik düzeyi, altyapı sıkıntıları, politik meseleler ve maddi gerekçeler nedeniyle bu ülkeler diğer ülkelere kıyasla daha yavaş internet hızına sahiptirler. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda 2021 yılında, internet hızı en yavaş 10 ülkeyi inceledik.

Türkmenistan

Speedtest’in hazırlamış olduğu listenin en son sırasında Türkmenistan yer almaktadır. Türkmenistan hükümeti tarafından sık sık internet kesinti yaşanmaktadır. Kaynaklanan bu sıkıntılara istinaden fiyatlarında da geçtiğimiz yıllarda iyileştirmeye gidildi. Ancak bu girişim bile ülkenin en yavaş internet hızına sahip olmasını engelleyemedi. Türkmenistan’ın sabit geniş bant puanı 4.19 Mbps‘dir.

Yemen

İç karışıklıklarla boğuşan Yemen, zengin komşu ülkelere ve bir o kadar zengin petrol kaynaklarına sahip olmasına rağmen Yemen’in sabit geniş bant puanı 4.84 Mbps olarak belirlendi.

Ekvator Ginesi

Afrika’nın en küçük ülkesi olan Ekvator Ginesi, internet hızı konusunda da oldukça aşağılarda yer almaktadır. Sahra Altı bölgesinde yer alan ülkenin sabit geniş bant puanı 5.73 Mbps‘dir.

Küba

Dünyada komünizm ideolojisi ile yönetilen birkaç ülkeden biri olan Küba’da halkın internet bağlantısı kullanım kararını 2019 yılında aldı. Wi-Fi bağlantısının saat başı bir dolar olduğu Küba’da sabit geniş bant puanı 6.24 Mbps‘dir.

Cezayir

En yavaş internet bağlantısına sahip bir başka ülke ise Cezayir’dir. Etiyopya ile beraber kesinti yaşanan ülkeler arasında yer almaktadır. Cezayir, Speedtest raporuna göre aşağı sıralarda yer almaktadır. Cezayir ülkesinin sabit geniş bant puanı 7.14 Mbps‘dir.

Sudan

İnternet bağlantısı konusunda ilginç yaptırımlara sahip olan Sudan, geçtiğimiz yıllarda ülkede yaşanan kriz ve protestolarla birlikte kesintiler yaşanmıştı. Ayrıca Sudan hükümeti, üniversite sınavlarında kopya çekilmesini engellemek için bağlantılarını günün erken saatlerinde kesme kararı aldı. Sudan’ın sabit geniş bant puanı 7.45 Mbps‘dir.

İnternet Hızı En Yavaş 10 Ülke
İnternet Hızı En Yavaş 10 Ülke

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Eski adıyla Zaire, olarak bilinen Demokratik Kongo Cumhuriyeti, internet hızı en yavaş ülkelerin arasında yer almaktadır. Afrika’nın en büyük ikinci ülkesi unvanını sahip olan Demokratik Kongo Cumhuriyet, 7.80 Mbps sabit geniş bant puanına sahiptir.

Gine

Speedtest’in yayınladığı listede 8. sırada yer alan Batı Afrika Kıtası’ndan Gine ülkesi bulunmaktadır. Değerli maden kaynaklarına ve kahve türlerine sahip Gine, sahip olduğu çeşitliliği kullanamayan ülkeler arasındadır. Gine’nin sabit geniş bant puanı 9.33 Mbps‘dir.

Burundi

Dünyanın ve Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri olarak bahsedilen Burundi, listemizin 9. sırasında yer almaktadır. Gelişmiş seviyesi ile internet değeri aynı oranda olan Burundi’nin sabit geniş bant puanı 9.54 Mbps olarak belirlenmiştir.

Suriye

Speedtest’in hazırladığı listede 10. sırasında Suriye bulunmaktadır. 2011 yılından beri iç savaşla boğuşan komşu ülke Suriye, global indeks sıralamasında 171. Sırada yer almaktadır. Suriye’nin sabit geniş bant puanı 9.97 Mbps olarak belirlenmiştir.

Diğer yandan Türkiye, Speedtest listesinde orta sıralarda yerini aldı. 35.16 Mbps internet hızına sahip olan Türkiye, 102. sırada yerini korudu.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.