Teknoloji Haberleri

FileZilla Nedir? FileZilla Nasıl Kullanılır?

FileZilla Nedir? FileZilla Nasıl Kullanılır?

FTP yani açılımıyla dosya aktarım iletişim kuralı, bir cihazdan diğerine aktarım sağlamak için kullanılan güvenli programlar arasında yer almaktadır. FileZilla nedir, genellikle kiralanan sunucular ile bilgisayarınız arasında dosya göndermesini sağlayan bir programdır.

Bundan 5 yıl öncesine kadar hosting firmaları dosyaların yüklemesini internet sitesinden kolay bir şekilde sağlayamıyordu. Bu yüzden dosya aktarım programları oldukça fazla kullanılmaktaydı. Hala kullanılmasına rağmen kullanımı düşmüş olan FileZilla gibi programlar güvenli bir şekilde bilgisayarınızda yer alan dosyaların sunucuya aktarımını sağlar. Eskiden internet sitesi hazırlayan insanların en çok kullandığı programlar arasında yer almaktaydı. Günümüzde ise hosting firmalarının portları üzerinden de dosyalar aktarılabiliyor. Fakat hala FileZilla alışkanlığı olup düzenlemenin oradan daha kolay olduğunu düşünenler kullanmaktadır. Bu program ile arayüz oluşturmak oldukça kolaydır ve seri bağlantı kurması programı en çok tercih edilenler arasında yerini almasını sağlamıştır.

FileZilla programı sayesinde sunucuda bulunan internet sitenize internet (ağ) yolu ile bağlantı kurup yeni dosyalar atabilirsiniz. Bunun yanı sıra bulunan dosyaları yedekleyebilir, düzenleme yapabilirsiniz.

FileZilla İndirme ve Kurma

FileZilla Nedir FileZilla Nasil Kullanilir 2
FileZilla Nedir? FileZilla Nasıl Kullanılır?

FTP bilgileri sunucu firması üzerinden alındıktan sonra program indirilerek dosyalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Filezilla Nasıl Kullanılır? Filezilla nedir? Cihazlar arasında dosya aktarım işlevini sağlayan ücretsiz bir programdır. Host firmasından alınan FTP bilgileri ise genel olarak şunlardır:

FTP Server:
FTP Şifresi:
FTP Kullanıcı Adı:

Bu bilgilerin alındıktan sonra program ile beraber sunucu içerisinde yer alan dosyalara erişim sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise programı indirme işlemi vardır. Güvenli olması yönünde her zaman program kendi resmi internet sitesi üzerinden indirilmelidir. Resmi internet adresine giriş yapıldığında bir ekran açılır. ‘’ Hızlı İndirme Linki ‘’ başlığı altında iki alan bulunur.
‘’ İndirme ‘’ yazan kısma tıklandığı zaman program otomatik bir şekilde inmeye başlar.

Kurulum komutları İngilizcedir, ancak program Türkçe olacak şekilde kurulmaktadır. Kurulum işleminden sonra programın sunucuya bağlanması için öğrenilen FTP bilgilerinden faydalanmak gerekmektedir. Bu bilgilerle beraber FTP server bilgisi verilir. Server bilgisi karşımıza IP numarası şeklinde çıkmaktadır. Bu durumda ise bir port numarası verilir. Bu aşamalardan sonra program sunucuya bağlanır.

FileZilla Dosya Aktarımı Yapma

FileZilla Nedir FileZilla Nasil Kullanilir 3
FileZilla Nedir? FileZilla Nasıl Kullanılır?

FileZilla uygulaması sayesinde cihazınızda yer alan dosyaları girmiş olduğunuz sunucuya sürüklemek yeterli olacaktır.

Klasör veya ZIP dosyası içerisinde yer alan dosyalarınızı FileZilla uygulamasında sunucu bilgilerini girdikten sonra atabilirsiniz. Sunucu bilgilerini FileZilla programından sol üst sekmelerden giriş yap şeklinde ayarlamanız mümkündür. Eğer internet sitesi işlerine yeni başlamış biriyseniz hosting firmanızda yer alan bilgileri FileZilla’da eşleşen yere yazmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra eski FTP programlarında sadece sunucu gözükür. Yeni ve güncel sürümleri indirdiyseniz açılan pencerede hem masaüstü hemde sunucunuz görünür. Basit bir sürükleme işlemi sonrasında sunucuya göndermek istediğiniz dosyaları FTP yükleyebilirsiniz.

FileZilla, üzerinde bir dosyaya güncelleme yapmak istiyorsanız masaüstünüze o dosyayı çıkartın ve düzenleyin. Fakat bu işlemi yaparken yedek almayı unutmayın.

Ayrıca FileZilla üzerinde dosya yönetimi bilgisayardaki kullanım ile birebir aynıdır. Yani istediğiniz dosyayı açtıktan sonra çıkmak için silme tuşunu kullanmanız mümkün. Farklı olarak geri tuşu bulunmamaktadır. Bunun için ise bilgisayarınızda yaptığınız gibi boş bir alana klasör açın ve klasörü silin.

FileZilla Dosya İzinlerini Ayarlama Nasıl Yapılır?

Klasör ve dosyalar için okuma, çalışma ve yazma izinleri ayarlanabilir. Site ziyaretçileri için yazma ve çalışma izninin verilmesi güvenlik kısmında sorunlar yaratabilir. Filezilla Nasıl Kullanılır? Filezilla nedir? sorularının cevabı, Filezilla cihazlar arasında dosya aktarımın sağlayan programdır. Dosyalara izin verilmesi için klasörün üzerine mouse’ta sağ tık yaparak dosya izinleri kısmı seçilir. Host çalışma adına aktif edildikten hemen sonra cihaza bağlanma süresi anında olabilir veya 24 saat sürebilir. 1 günü geçtikten sonra ise alan alan adı yönlendirilmesi tamamlanmamıştır. Bu durumda sunucu sağlayan firma ile iletişime geçmekte fayda vardır.

Seri bir biçimde bağlanmak gerekiyor ise alan adı kısmına port numarası ve IP numarası yazılmalıdır. Bu şekilde vakit kaybetmemiş olursunuz. Eğer sorun sunucu odaklı değilse, FTP bilgilerinin doğruluğu ya da internet ayarları ile ilgili de olabilir. Dosya aktarımı sırasında bağlantı sorunu yaşanıyorsa, sorun düzeltildikten sonra kaldığı yerden aktarım devam edecektir. Sunucudan bilgisayar üzerine aktarılmaya çalışan dosya halihazırda var uyarısı veriyor ise dosya sunucuda demektir.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.