Mobil

Facebook Kampüs Ne Demek?

Facebook Kampüs Ne Demek ?

Facebook Kampüs, üniversite öğrencilerinin ilgi alanlarına göre arkadaşları ile bağlantı kurmalarını sağlayan bir sosyal platform olarak ortaya çıkmıştır. Facebook Kampüsün amacı üniversite gruplarının tartışmalara katılmasını veya tartışma başlatmak amacıyla yeni bir ortam yaratmaktır.

Facebook platformunun üniversite öğrencilerinin sosyal yaşantılarını canlı ve aktif kılmalarını sağlamak amacıyla oluşturdukları bu platformda spor, sanat ve iş alanlarında sosyal ortam kurmalarını sağlamaktır.

Üniversiteli gençlerin Facebook profilinden Kampüs profili açmaları için üniversite adı ve mezuniyet yılı bildirmeleri gerekmektedir. Facebook Kampüs içerisinde ana dal, sınıf, yan dal, doğum yeri gibi bilgileri isteğe göre girmeleri sağlanmıştır. Kampüs profili içerisinde kendi okullarına ait olan grup ve etkinliklere katılabilecekler. Ayrıca diğer okullardan öğrencilerle bağlantı kurabilme şansları da olabilecek. Facebook Kampüs içerisinde paylaşılan her şey sadece Facebook Kampüs uygulamasını kullananlar görebilecek.

Facebook Kampüs Ne Demek ?
Facebook Kampüs Ne Demek?

Facebook Kampüsün Özellikleri Neler?

Facebook Kampüste Haber Akışı: Facebook Kampüs, bir sosyal medya ağıdır. İçerisinde bulunan etkinlikler, gruplar ve diğer faaliyetler Facebook Kampüs kullanıcıları arasında paylaşılır.

Sohbet Odaları: Facebook Kampüs içinde olan sohbet odaları öğrencilerin yurt, kulüp ve etkinlik gibi kullanıcıları bir araya getiren özel sohbet odaları açmasını olağan hale getirmektedir.

Kampüs İçi Bağlantı: Facebook Kampüs, öğrencilere üniversite, bölüm, sınıf gibi bilgilere göre yeni bağlantılar önermektedir.

Facebook Kampüs günümüzde yalnızca ABD’deki sınırlı sayıda öğrenci tarafından kullanılmaktadır. Fakat ilerleyen zamanlarda beklentilere bağlı olarak Türkiye ve farklı ülkelerde de erişim olabilecek.

Facebook Kampüs Ne Demek ?
Facebook Kampüs Ne Demek?

Facebook Kuruluş Amacı

Facebook Harvard öğrencileri için kurulan bir sosyal platform ağıyken günümüzde 7’den 70’e herkesin kullandığı bir sosyal platform sitesi haline geldi. Bu durum Facebook Kampüs uygulaması ile tekrar gündeme gelmiş oldu. Geçmişte Facebook kullanıcısı olmak için ABD’de eğitim gören bir öğrenci olmak gerekiyordu. Buna göre öğrenciler için oluşturulan bu sosyal platforma yalnızca öğrenciler girebilecek. Facebook böylelikle geçmişteki öğrenci gruplarını tekrar kazanabilmeyi hedefliyor.

Facebook Kampüsün Kuruluş Amacı

Pilot proje olarak duyurdukları Facebook Kampüs kapsamında 30 üniversite ile iş birliği yapıldı. Ancak bu projede Harvard bulunmuyor.

Facebook Kampüs hesabı oluşturabilmek için öncelikle bir Facebook hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Sonrasında Facebook hesabınızdan Facebook Kampüs uygulamasına erişiminiz mümkün oluyor. Ayrıca Facebook Kampüs hesabına erişmek için ‘’edu’’ uzantısına elektronik posta adresini ve mezun olduğu yılı, yan dalı, memleketini, sınıfını girerek Facebook Kampüs profil oluşturulabiliyor.

Kampüs profili içerisinde okulların kulüpleri, etkinlikleri, sohbete katılma olanaklarını yakalayabiliyorlar. Böylelikle, ortak noktalarınızın olduğu kişilerle kolayca iletişim kurabiliyorsunuz. Bunu sadece Facebook Kampüs kullanıcıları arasında yapabiliyorsunuz.

Facebook Kampüs uygulamasına özel haber akışı, kampüs dizini ve yeni sohbet etme yolları gibi başlıklar da uygulama içerisinde yer alıyor.

Facebook Kampüs Ne Demek ?
Facebook Kampüs Ne Demek?

Facebook Kampüsün Amacı

Mobil uygulama araştırmacısı olan Wong tarafından ortaya atılan bu fikir Facebook Kampüs gibi bir özelliğin Facebook üzerinde hazırlanan yeni bir uygulama olduğunu iddia etti. Bunun için özellikle Covid-19 salgınının ortaya çıkması ve üniversite öğrencilerinin sosyalleşebilmesi için bu uygulamayı kullanabileceklerini söyledi. İçerisinde üniversiteliler arasında gruplar, etkinlikler, haberleşmeler yalnızca öğrenciler arasında olacak. Aynı ya da farklı okullarda okuyan öğrenciler birbirlerini Facebook Kampüs üzerinden bulabilecek. Bu uygulama sayesinde üniversite öğrencilerinin sosyalleşmesi sağlanacaktır.

Facebook’un gün geçtikçe gençler arasında kullanımının azalmasından dolayı böyle bir alternatifin gençler için rağbet görebileceği düşünülüyor. Bundan dolayıdır ki Facebook Kampüs uygulaması ile yaş ortalaması düşürülerek daha fazla kullanıcıya ulaşılıp Facebook kullanıcı sayısını arttırmaktır. Böylelikle Facebook Kampüs uygulaması ile Facebook kendi kullanıcı sayısını arttırabilmek için yeni bir yol arayışında denilebilir.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.