Teknoloji Haberleri

Evimizdeki Cihazlar Ne Kadar Enerji Harcıyor?

Evimizdeki Cihazlar Ne Kadar Enerji Harcıyor?

Günlük yaşantımızda teknolojiyi kullanmayı çok seviyor ve her bir cihazın bize sunduğu kolaylıklara bayılıyoruz. Bir düğme ile saniyeler içinde kahvemizi yapıyor, t-shirtlerimizi, gömleklerimizi jilet gibi ütülüyoruz, ayna karşısına geçip en sevdiğimiz parfümleri sıkıyor ve saçlarımızı şekillendiriyoruz. Peki bu alışkanlıklarımızın elektrik faturamızı kabartan şeylerin başında geldiğini söylesek, şaşırır mısınız ?

Yaşanan bu pandemi sürecinde hem de kış aylarının etkisiyle enerji tüketimimiz artmışken, evlerimizde sürekli kullandığımız bazı cihazlar ne kadar enerji tüketiyor bir göz atalım…

Evimizdeki Cihazlar Ne Kadar Enerji Harcıyor ?
Evimizdeki Cihazlar Ne Kadar Enerji Harcıyor ?

Kullandığımız Bazı Cihazlar Ne Kadar Enerji Tüketiyor

Ortalama bir ütü saatte 2500 watt enerji harcar. Haftada iki kez ütü yapmak, yılda ortalama 190 TL fatura çıkarır.

Su ısıtıcılarının en düşüğü saatte 2200 watt enerji harcar. Her gün 10 dakika kullansak, bir yılda cebimizden ortalama 120 TL çıkarır.

Bilgisayar ve telefon ekranlarının parlaklığını azaltmak enerjiyi korur. Örneğin; günde bir saat çalışan bir masaüstü bilgisayar ortalama 500 watt enerji harcar, bu da yılda yaklaşık 135 TL demektedir. Parlaklığı azaltmak, harcamamızın 100 TL‘ye kadar inmesini sağlayabilir.

Klasik ampuller, tasarruflu olanların 6 katı enerji harcar. Her gün beş saat boyunca 3 adet klasik ampul yakacak olursak, yılda yaklaşık 240 TL harcarız. Led ampullerle bu tutarı 84 TL’ye düşürebiliriz.

Saç kurutma makinesi 1800-2000 watt harcar. Haftada bir saat saç kurutmak yahut şekillendirmek yılda yaklaşık 85 TL‘ye mal olur.

Evimizdeki Cihazlar Ne Kadar Enerji Harcıyor ?
Evimizdeki Cihazlar Ne Kadar Enerji Harcıyor ?

Tüm bu harcamaları topladığımızda, bu cihazlar yılda yaklaşık 800 TL gibi bir fatura çıkarır.

Fişten çekilmeyen cihazlar, toplam elektrik harcamasının yüzde 5 – 10 ‘unu oluşturabilir. Kullanmadığımız cihazların fişlerini çekerek, yılda 80 TL‘ye kadar tasarruf edebiliriz.

Nasıl Önlem Alırız ?

Evimizdeki elektrikli cihazları kullanma sürelerimizi kısaltıp, kullanmadığımız zamanlarda fişlerini çekerek enerji tüketimimizi azaltabilir ve tasarruf edebiliriz.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.