Kripto Para

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği yapabilmek için yeterli CPU gücüne sahip bir bilgisayarınız olmalıdır. Daha sonra ETH cüzdanına sahip olarak ardından ilgili madencilik havuzuna dahil olabilirsiniz.

Hızlı ve güçlü CPU değerlere sahip olan madencilik sistemi, blok başına yüksek ETH kazancı sağlayabilmektedir. Ethereum madenciliğinin tüm adımlarını ve nasıl kazanç sağlayacağınızı detaylı bir şekilde bu yazımızda sizlere sunacağız.

Ethereum Madenciliği Nedir?

ETH madenciliği matematik problemlerini çözme işlemi olarak ifade edilmektedir. Bu problemlerin çözümü ise Ethereum madencileri tarafından bilgisayar gücü ve zaman harcanarak yapılmaktadır.

Bilgisayar gücü veya desteğiyle iki yatırımcı arasındaki işlemin tamamlanmasını sağlayan madenciler ETH olarak ödül almaktadır. Kısaca hem ağa katkı sağlamak hem de ETH üreterek kazanç sağlamak için insanlar madenciliğe yöneliyor.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?
Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

ETH Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği nasıl yapılır, daha öncede ifade ettiğimiz gibi donanımlı bir bilgisayarınız olması gerekiyor. Ardından izleyeceğiniz adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Bilgisayarda bulunan internet bağlantısıyla MyEtherWallet web sitesine giriş yapılır.
 • Daha sonra ana sayfada bulunan ‘’Create A New Wallet’’ seçeneğine tıklanır ve gerekli olan ETH cüzdanı oluşturulur.
 • Belirlenen uygun cüzdanlardan biri tercih edilir ve açılan tablo üzerine talep edilen tüm bilgiler eksiksiz girilerek, cüzdanı onayla ve yedekle seçeneği seçilir.
 • Ardından tarayıcınızdan yeni bir sekme açarak, Calymore’e Dual Miner Ethereum web sitesine giriş yapılır ve program bilgisayara indirilir.
 • Bu adım da bilgisayar ekranınıza bir dosya gelir.
 • Bu dosyayı seçerek, ilk olarak indirdiğiniz cüzdan programı dosyasının içine eklenir.
 • Klasörde yer alan start.bat dosyasının içinde daha önceden oluşturduğunuz cüzdanda yazan numaranın bire bir aynı olduğundan emin olmalıdır.
 • Cüzdan ile ilgili yapılacak işlemler bu şekilde tamamlanır.

Artık ETH madenciliğine başlayabilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz adımların ardından start.bat dosyası bilgisayardan her açıldığında, ETH madencilik işlemi otomatik başlayacaktır. Matematik problemleri bilgisayara gelir ve GPU güç desteği ile çözümlemeler başlatılır. Yapılan işlemde açığa çıkan ETH kazançları ise cüzdanda otomatik olarak toplanır.

Ethereum Madenciliği için Gerekli Donanımlar Nelerdir?

Ethereum madenciliği için gerekli donanımlar:

 • Yüksek GPU gücü
 • Windows 10 / 64 BİT
 • Minimum 8GB ekran kartı
 • Minimum Intel i3 CPU
 • Yüksek performanslı veya kaliteli SSD
 • Minimum 4 GB Ram
 • Güçlü bir elektrik bağlantısı

Bu özelliklere sahip bir bilgisayarla ETH madenciliğinin yapılması mümkün hale gelmektedir. Güçlü bir elektrik bağlantısını elde etmek için ise piyasada madenciler için özel üretilmiş olan priz sistemleri mevcuttur.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?
Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği Kazançlı mı?

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Claymore Dual Miner programı ile aslında bir madencilik havuzuna dahil oluyorsunuz. Buradaki çözümler üzerinden %1 veya %2 arasında değişen komisyon oranlarına göre ETH kazancı elde edilir. Madencilik yapılan cihaz ne kadar hızlıysa ve ne kadar fazla işlem onaylıyorsa komisyon oranı ve kazancı o yönde artış gösterir.

Örneğin 10 – 15 saniye arası 1 blok onayı yapabilen cihazlar Blok başı 2 ETH ile ödüllendirilir. Ethereum 18 Haziran 2021 tarihindeki fiyatı 2.200 dolar olarak seyretmektedir. Bu durumda kazanç oldukça karlıdır. Ancak madencilik için harcanan elektrik masraflarının bu kazançtan çıkarılması ile net kazanç hesaplanmalıdır.

Öte yandan ilk kez işe başlayan bir madenci ise 180 MH/sn bir güç limitinden yararlanarak bir sene içinde 5 Ethereum değerinde madencilik yapabilir. Bu kapsamda değişen miktara göre kazanç sağlanacaktır.

Sonuç

Ethereum madenciliği yeterli GPU güç sayesinde yapılan bir işlem haline geliyor. Madenciler bu işlemi özel havuzlarda yaparken, hız ve onay adetlerine bağlı olarak ETH kazancı sağlıyorlar. Günümüzde ETH madenciliği yani ETH Mining Farm gibi büyük tesislerde sıklıkla yapılmaktadır. ETH 2.0 güncellemesinin ardından yüksek elektrik ve çok fazla cihaz gerekmeden, sadece Ethereum kilitleyerek de madencilik yapılabilecektir.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.