Teknoloji Haberleri

Endüstriyel İnternet Nedir ?

Büyük veri bilgilerinin, öneminin arttığı günümüz teknolojisinde, geleneksel tedarikler ve üretim zinciri değişim geçiriyor. Teknolojik gelişmelerin etkisiyle, yapay zekâ temelli bilişim araçları ( yazılım, geliştirme vb.) fiziksel araçlarla (makineler, cihazlar) birleşmeye başladı. Yapılan bu birleşmeler sonucunda ortaya yeni bir üretim aracı çıktı: Siber Fiziksel Sistemler.

Siber Fiziksel Sistemler yani SFS olarak da adlandırabileceğimiz bu kavram, bir cihazın içine bilişim, iletişim ve yazılım unsurlarının yüklenmesini içermektedir. Yapay zekâ destekli makineler çalışmaya başlıyor ve çalışma süreçleriyle ilgili verileri internet üzerinden ilgili datalara iletiyor. Makinelerin kullandığı bu etkili iletişim, çağımızın en önemli buluşu olan bir noktaya götürüyor bizi: Endüstriyel İnternet. Şimdi beraber bu tanımın neyi ifade ettiğini ve getirdiği yeniliklere bir bakalım.

Endüstriyel İnternet Nedir ?
Endüstriyel İnternet Nedir ?

Endüstriyel İnternet Nedir ?

Her yıl internet ortamına bağlı cihazların sayısı daha da artıyor. Amerikan İş Dünyası Dergisi Forbes’in araştırmasına göre internete bağlı cihazların sayısı 2020 yılında ortalama 50 milyara ulaştı. Endüstriyel İnternet konsepti Nesnelerin İnterneti ile birlikte benzer bir noktaya kadar taşıyor.

Günlük yaşantımızdaki nesnelerin internete ortamına bağlanarak veri alma-gönderme kabiliyetini anlatan bu teknoloji, ayrıca fabrikalarda kullanılan akıllı üretim araçlarını da eklediğimizde, Endüstriyel İnternet kavramına ulaşıyoruz.

Endüstriyel İnternet, aslında tüketici internetinden ayrılıp global çapta üretim için kullanılan tüm makine ve cihazların daha verimli bir şekilde çalıştığı, birbiriyle optimize içinde olduğu bir internet teknolojisini tanımlıyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Endüstriyel İnternet daha çok üretim bölümünü etkiliyor.

Üretim esnasında M2M ( Machine To Machine ) yani, makineden makineye iletişimin güçlendiği bir teknolojidir aslında. Binlerce üreticinin kârını yükseltebileceği bu sistem aracılığıyla, özelliklede veriye dayalı birçok işlerin, insan müdahalesine minimum gereksinim duyan makineler tarafından yapılmasının önünü açacak.

Örnek vermek gerekirse, bir fabrika üretimi esnasında çalışan makineleri ele alalım. Bu makineler içerisinde yer alan bazı sensörler sürekli veri üretebiliyorlar. Bu veriler internet aracılığıyla alıcılara ulaştırılıyor ve bunların analizi ile elde edilen verilerin makinenin çalışma süresi, ısı ve basınç gibi bilgileri kolayca görebiliyoruz. Haliyle üretim yapan makinelerin ne sıklıkla bakıma ihtiyacı olduğu, parçaların güncel durumu gibi detayları izleyebiliyor, beklenmedik durumların önüne geçiliyor; maddi kayıplara uğramadan önlem alabiliyoruz.

Endüstriyel İnternet Nedir ?
Endüstriyel İnternet Nedir ?

Endüstriyel İnternet Nedir ? Yararları Nelerdir ?

Özellikle değinecek olursak Endüstriyel İnternetin günümüzde öne çıkan birkaç yararlarını kısaca açıklayalım.

  • Geliştirilmiş doğruluk
  • Haberleşme hızı
  • Doğru bakım ve analiz
  • Yüksek verimlilik
  • Ürün ve süreç inovasyonu
  • Cihazlara uzaktan erişebilme ve izleyebilme
  • Geliştirilmiş güvenlik
  • Maliyet düşüklüğü
  • Enerji tasarrufu

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.