GenelTeknoloji Haberleri

Elon Musk, Twitter için 44 milyar dolarlık devralma anlaşmasıyla ilgili federal bir soruşturma altında.

Elon Musk, Twitter için 44 milyar dolarlık devralma anlaşmasıyla ilgili federal bir soruşturma altında.

Haber, milyarder ve sosyal ağ arasında devam eden yasal anlaşmazlıklarla ilgili en son Perşembe günü halka açılan bir mahkeme dosyasından geldi.

Dosyalama, soruşturma altında olduğunu söylerken, odak noktasının ne olduğunu söylemedi.

Şirket mahkeme dosyasında “Bu ‘topu sakla’ oyunu sona ermeli” dedi.

Elon Musk, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Temmuz ayında Elon Musk’ı anlaşmayı kapatmaya zorlamak için dava açan Twitter, Tesla CEO’sunun avukatlarının istediği belgeleri teslim etmeyi reddederken “araştırma ayrıcalığı” iddia ettiğini söyledi.

Ayrıca, Elon Musk’ın avukatlarının federal yetkililerle iletişimlerini aylar önce talep ettiğini, ancak bunu yapmadıklarını söyledi.

Eylül ayının sonlarında, Elon Musk’ın avukatları, saklanacak belgeleri belirleyen bir “ayrıcalık kaydı” sağladı.

Günlük, piyasa manipülasyonuna karşı yasayı uygulayan Amerikan düzenleyicisi olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderilen 13 Mayıs tarihli bir e-postanın taslaklarına atıfta bulundu.

Ayrıca, asıl görevi antitröst yasasını ve tüketicinin korunmasını teşvik etmek olan Federal Ticaret Komisyonu’na yapılan bir slayt sunumuna atıfta bulundu.

Mahkeme talebi, Twitter ve Elon Musk’ın devralma anlaşmasını kapatmasına izin vermek için davanın ertelenmesine karar verdiği aynı gün yapıldı.

Anlaşmayla ilgili sorular

SEC, Elon Musk’ın Twitter’ın satın alınmasıyla ilgili yorumlarını sorguladı.

Nisan ayında SEC, kendisine Twitter’daki %9 hissesinin açıklanmasının geç olup olmadığını ve bunun neden pasif bir hissedar olmayı amaçladığını belirttiğini sordu. Bay Musk daha sonra aktif bir yatırımcı olduğunu belirtmek için açıklamayı yeniden yaptı.

Haziran ayında SEC, Elon Musk’a bir mektupta, anlaşmayı askıya alma veya terk etme niyetini yansıtmak için halka açık başvurusunu değiştirmesi gerekip gerekmediğini sordu.

Elon Musk’ın avukatı Alex Spiro, Reuters’e Twitter’ın mahkeme başvurusunun “yanlış yönlendirme” olduğunu söyledi.

“Federal soruşturma altında olanlar Twitter yöneticileridir” dedi.

Twitter, açıklamayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Dosyalama, Elon Musk’ın önerilen Twitter satın alımının aylarca süren destanı devam ederken, milyarderin bir devralma teklifinde bulunduğu, anlaşmaya geri döndüğü ve ardından Twitter tarafından sözüne bağlı kalması için dava edildiği sırada geliyor.

Milyarder tarafı daha sonra, satın almayı zorlamak için bir denemenin yapılmasından sadece birkaç gün önce anlaşmaya devam edeceğini söyledi.

Amerikan Borsalarından hisse alın! Amerika Borsalarında İlk 10 İşlem, Borsa İstanbul da ise 31 Aralık 2022 tarihine kadar tüm işlem ücretsiz Midas ile.

thumbnail

 

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.