Teknoloji Haberleri

E-imza Neden Gereklidir ?

Tüm dünya dijitalleşmeye devam ediyor. Her alanda olduğu gibi bu dijitalleşme yasal düzenlemeleri de tekno – kültür içinde dijital bir boyuta taşıyor.

Yasal düzenlemelerin dijital alandaki gelişmelerinden biri de, e-imza. Yasal geçerliliği ıslak imza ile aynı değere sahip olan e-imza, elektronik ortamdaki belgelerin imza sahibini belirtiyor.

Eğer; ”Nasıl e-imza alırım?”, ”E-imza neden gereklidir?” ,”E-imzamı nerelerde kullanırım?” gibi sorularınızın cevabını merak ediyorsanız; şimdi tüm detaylarıyla birlikte e-imzanın özelliklerini inceleyelim:

E-imza Neden Gereklidir?

Dijital ortamda yapılan kamusal veya ticari işlemlerde, taraflar kimlik doğruluğunu sağlamak amacıyla elektronik bir veriye ihtiyaç duyuyor. Başlıca kimlik doğrulama gereksinimi e-imza karşılıyor.

Kişinin kendi elleriyle atmış olduğu imzasının tarayıcı yardımıyla geçirilmiş hali olan sayısallaştırılmış imzası hem dijital ortamda güvenli işlem imkânı sağlıyor hem de yapılan işlemlerin yasal haklarını koruyor.

E-imza Neden Gereklidir ?

E-imzanın Özellikleri Nelerdir?

E-imza, kullanıcılarına üç temel özellik sunuyor:

Kimlik Doğrulama ve Onaylama: Belge ve belgenin sahibinin ilgili tarafa iletimini sağlamak,

Veri Güvencesi: Elektronik ortamdaki belgenin izinsiz değiştirilmesini, üzerine ekleme yapılmasını ve silinmesini önlemek,

İnkar Edilemezlik: Kişilerin dijital ortamda yaptıkları işlemleri inkar etmelerini önlemek.

E-imzanın Kullanım Alanları Nerelerdir ?

Finans ve banka kurumları, sigorta şirketleri, kamu kurum ve kuruluşları, şirketler, yüksek bilgi güvenliği gereksinimi olan organizasyonlar ve üniversiteler başta olmak üzere birçok alanda e-imza kullanılmaktadır.

Ticari ve kamusal alandaki e-imza uygulamaları arasında aşağıda yer alan başlıklar mevcuttur:

E-imza Neden Gereklidir ?

Kamusal Alandaki Uygulamalar

 • Her türlü YKS, KPSS, LES, pasaport vb. başvurular
 • Kamu kurum ve kuruluşlar arası (Emniyet Müdürlükleri, Nüfus Müdürlükleri vb.) iletişim
 • Sosyal güvenlik uygulamaları
 • Sağlık uygulamaları
 • Vergi ödemeleri
 • Elektronik oy verme işlemleri

Ticari Alandaki Uygulamalar

 • İnternet bankacılığı
 • Sigortacılık işlemleri
 • Kağıtsız ofisler
 • E-sözleşmeler
 • E-sipariş

E-imza Almak İsteyenler Ne Yapmalı ?

E-imza almak için Nitelikli Elektronik Sertifikası olması gerekiyor. Bu sertifikaya sahip olmak için ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarına e-imza başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Buradan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bir kamu kuruluşunda çalışıyorsanız, imzanızı kurum içi veya kamu kurumları arasında yapılan işlemlerde kullanacaksanız, elektronik sertifikanızı Başbakanlık Genelgesi gereğince TÜBİTAK UEKAE’den temin etmeniz gerekmektedir. Bunun için de çalıştığınız kurumun TÜBİTAK UEKAE’ye kurumsal başvuruda bulunması talep edilmektedir.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.