Teknoloji Haberleri

Drone Nedir? Drone‘nin Kullanım Alanı Nelerdir?

Drone Nedir?

Drone, İngilizce’de kelime anlamı Erkek Arı demektir. Fakat kullanılmaya başlandığından bu zamana insansız hava taşıtı olarak biliniyor. Drone‘lar tarihteki yerinde askeri amaçla kullanmıştır. Günümüzde ise parası olanın kolaylıkla alabileceği bir oyuncak halini aldı. Günümüzde Drone’ların iki farklı modeli vardır. İlki Wi-Fi ile teknolojisi ile çalışmaktadır. Diğeri ise iş amaçlı kullanıldığı için hava kontrolünü sağlamak amaçlı üretilmektedir.

Wi-fi ile çalışan Drone’lar, şarjlı oldukları için belli bir süre havada kalabilir. Uzaktan kumandalıdır ve çok uzaklara gidemez. Belli bir yere kadar gidebilir. DJIPhantom ve ARDrone gibi ürünler bu modellere örnektir.

Drone Nedir ?
Drone Nedir ?

Diğer modeli internetin bulunmadığı yerler için havada kalması için tasarlanmıştır.

Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi modelinde olduğu gibi, bu modeller Wi-Fi’nin bulunmadığı yerlerde çok rahat kullanılır.

Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

Drone Nedir ?
Drone Nedir ?

Gösterilerde ve Gazetecilikte

Maliyetinin daha ucuz olması ve haberin ayrıntılı olarak yakalanması için kullanılan bir teknolojik araçtır. Anında görüntü sağlayabilir ve en ince ayrıntıya kadar çekebilir. Yine gösterilerde düğünlerde, video çekimlerinde Drone’lar kullanılır. Daha bir çok kullanım alanları bulunmaktadır.

Spor Dünyasında Drone’lar

Spor Dünyasında çok hızlı yerini alan, Drone’lar spora yenilik kattı. Spor müsabakalarında karşılıklı spor hareketlerini yaparken üstten çekim ile harika ayrıntılı görüntüler yakalayabilmek mümkün.

Seyahatlerde Drone’ların Yeri

Drone Nedir ?
Drone Nedir ?

Seyahatlerde Drone’lar ile bambaşka boyut kazandı. Deniz üstü çekim, doğa çekim, dağ tepe ve girilemeyen yerlerde dronelarla çekim yapılarak işleri kolaylaştırdı.

Pazarlama Alanında Drone’ların Yeri

Pazarlama alanında Drone’lar kullanılmaya başladı. Böylece pazarlama alanına yeni bir gelişme getirdi. Örneğin emlak sektöründe Drone’larla çekim yapılan evlere farklı bir bakış açısı kullanılıyor. Yalnızca emlak sektörü değil, diğer pazarlama alanlarda Drone’lar kullanmaya başladı.

Tarım Alanında Drone’ların Yeri

Drone Nedir ?
Drone Nedir ?

Drone’lar tarımda dehşet kullanıma sahip. Tarımın tepeden izlenmesi verimin arttırılması yönünde oldukça etkili bir yöntem. Ayrıca Drone’lar sayesinde toprağa tohum ekebilen Drone’larda mevcut. Hal böyle olunca Drone’larda büyük bir satış patlaması yaşanıyor.

Kargoda Drone’ların Yeri

Drone Nedir ?
Drone Nedir ?

Amazon’un reklamlarını mutlaka görmüşsünüzdür. Drone’lar ile teslimat yapan kargoları. Şuan itibariyle böyle bir şey söz konusu değil ama olabilir gibi duruyor.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.