Teknoloji Haberleri

Dijital Nezaket Nedir ?

Microsoft’un, çevrimiçi hayatın vazgeçilmez bir kriteri olarak gördüğü ve 2016 yılından bu yana düzenlediği ‘Dijital Nezaket Araştırması’nın 2021 sonuçlarına göre Türkiye, en çok ilerleme kaydeden 5. ülke oldu. Dijital Nezaket Nedir ? Türkiye’nin bu karnesi kimilerini şaşırttı kimilerini de umutlandırdı. 30 ülkede 58 binin üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleşen bu araştırma; insanların çevrimiçi etkileşimleri sırasında karşılaştıkları saldırgan tavırları, riskleri ve bunlara dair tutumlarını ortaya koydu.

Puanlama sırasında karşılaşılan risklerin yaşanma sıklığı ve türüne göre yapıldığı araştırmada skor yükseldikçe nezaket de gözle görülür derecede azaldı. 2020 yılında 25 ülke arasında yapılan araştırmada 16. sırada yer alan Türkiye, 2021’de ise 32 ülke arasından 17. sırada yerini aldı. Türkiye bu sonuçlara göre pek gelişme kaydedilmemiş gibi görünse de tehdit veya kabalık gibi sayılan çevrimiçi hareketler yüzde 73’ten 68 seviyesine kadar geriledi. Böylece Türkiye (Peru, Şili, Kolombiya ve Vietnam’ın ardından) en çok ilerleme kaydeden beşinci ülkesi oldu.

Dijital Nezaket Nedir ?
Dijital Nezaket Nedir ?

Dolaylı Olarak Zorbalığı Destekliyor Olabilirsiniz

Sosyal etkileşimlerin önemli bir kısmı giderek artsa da, bir şekilde artık bu etkileşimlerimiz çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Sanal alışkanlıklarımızın büyük bir kolaylık ve tüm dünyayla erişimde olma imkânı sunsa da maalesef zaman zaman saldırganlık, zorbalık ve nefret söylemi gibi istenmeyen davranışlara da bizleri maruz bırakıyor. Bu davranışlara maruz kalanlar depresif ve aşağılanmış gibi hissediyor, kendini izole ederek daha az üretken hale getiriyor. Kasten veya dolaylı yoldan buna sebep olmadığımızı düşünebiliriz fakat kimi zaman bunu yapan kişilere like atıyoruz, mesajlarını paylaşıyoruz; yani dolaylı da olsa bu zorbalığın bi nebze destekleyicisi oluyoruz. Haliyle yapılan bu etkileşimlerde saygının korunması büyük bir önem arz ediyor. Bu de bizleri dijital dünyanın yazılı olmayan Âdâb-ı Muaşeret kanunlarına götürüyor.

Dijital Nezaket Nedir ?

Online tüm eylemlerimizde başkasının kimliğini, fikirlerini, ihtiyaç ve inandığı değerleri, küçümsemeden sahiplenmek ve önemsemektir.

Dijital Nezaket Nedir ?

Sanal Dünyada Hangi Tavırlar Kaba Olarak Nitelendirilir ?

İnsanlarla, izinleri veya rızaları olmadan iletişime geçmek

Siyasi görüş, ırk, etnik köken, fiziksel görünüm, yaş, cinsel yönelim veya dine dayalı duyarsız ve nefret dolu yorumlar

Mikro saldırganlık (Belirli bir azınlığa ya da baskın olmayan gruba yönelik bilinçsizce yapılan ayrımcı / saldırgan söylem)

Zorbalık, kötü ve saldırgan tavırlar

Kişisel ve mesleki itibarı zedelemek

Cinsiyet ayrımcılığı

Aldatmaca, dolandırıcılık ve sahtekarlık

Kasıtlı bir şekilde provoke edici ve ayartıcı içerikler paylaşmak, uyuşmazlık ve çatışmayı teşvik etmek

İstenmeyen cinsel içerikli mesajlaşma

Dijital Nezaket Nedir ?
Dijital Nezaket Nedir ?

Çevrimiçi Alışkanlıklarımızın Daha Nazik Olması İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Her etkileşime empati, merhamet ve açık fikirle yaklaşabilirsiniz.

Herkese eşit, onur ve saygılı davranabilirsiniz.

Her türlü farklılığı, farklı bakış açılarını takdir edebilirsiniz.

Aynı fikirde olmadığımızda durumu kişiselleştirmekten ve saygısız davranışlardan kaçınabiliriz.

Bir başkasının itibarını zedeleyebilecek, kişiye zarar verebilecek veya kişinin güvenliğini tehdit edebilecek unsurları yayınlamaktan kaçınabilirsiniz.

Çevrimiçi taciz veya zorbalığın hedefi olan kişilere destek olabilirsiniz. Uygunsuz veya güvenli olmayan davranışları ilgili mercilere bildirebilirsiniz.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.