Teknoloji Haberleri

Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia

Çevre dostu arama motoru Ecosia, Google Chrome ve Yandex kullanıcıları için varsayılan arama motoru haline geliyor. İşte arama motoru Ecosia hakkında bilmeniz gerekenler.

Ecosia Nedir ?

Ecosia, her gün devamlı olarak kullandığımız Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarından bir tanesidir. Ecosia, 9 yıldan bu yana sürekli kendisini geliştiren ve yenileyen bir arama motoru olmuştur. Almanya’nın Berlin şehrinde Christian Kroll tarafından kurulmuştur. Ecosia, yaklaşık 7,5 milyon kullanıcıyı bünyesinde barındırmaktadır.

Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia
Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia

Ecosia’yı Diğer Arama Motorlarından Ayıran Özelliği Nedir?

Ecosia’yı diğer arama motorlarından farklı kılan Burkino Faso tarzı yoksul ülkelerde veya ağaçlandırmaya ihtiyacı olan kurak ülkelerde kullanıcılarının yardımlarıyla ağaç dikiyor. Arama motoru Ecosia.org‘u kullandığınızda çıkan reklamlar sayesinde gelir elde ediyor. Kazandığı reklam gelirlerinin %20’sini şirket giderlerine, geri kalan %80’lik bir bölümünü de ağaçlandırma organizasyonlarına harcıyor.

İnsanların geçim kaynaklarını ve Dünya ikliminin sağlığını destekleyen, WeForest aracılığıyla ağaçlandırma yapılması gereken yerleri belirlenip 0,28 cent gibi küçük bir maliyetle dikiliyor. Tatbikîde Ecosia bunu web sitesindeki reklamlar sayesinde kazanıyor. Kullanıcılarının kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak için de düzenli olarak gider makbuzlarını ve rapor belgelerini paylaşıyor.

Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia
Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia

Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia’nın Çalışma Prensibi Nedir ?

Ecosia , B-corporation sertifikasını almış bir şirkettir. B-corporation sertifikası topluma yarar sağlayan kuruluşlara verilen bir sertifika türüdür. Dünya çapında büyük ilgi gören bu kuruluşu sizlerde kullanıp destekleyebilirsiniz. Ecosia arama motoru, Bing arama motoruyla aynı sistemleri kullanmaktadır. Diğer arama motorlarındaki gibi sağ banner, sol bannerda veya yayımlanan bir içeriğin içerisinde reklamlar bulundurabiliyor.

Özetlemek gerekirse kullanıcılarının yardımıyla kazanıyor ve kazandığı bu paralarla doğaya yarar sağlıyor diyebiliriz. Yapılan her bir aramada şirket kasasına 0,5 cent kazandırabiliyorsunuz. Dikilen her bir fidanın maliyetini de 0,28 cent olarak belirtmiştir. Hedef olarak 2022 yılına kadar 1 milyar ağaç dikmek isteyen bu şirket güncel olarak 126.528.100 milyon adet fidan dikmiştir ve her geçen saniye dikmeye devam etmektedir. Ayrıca arama motoru kullanıcılarının kişisel bilgi ve verilerini de koruyup üçüncü kişilerle paylaşmadığını, tam tamına güvenli bir kuruluş olduğunu kanıtlamıştır.

Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia

Eğer sizlerde doğaya katkı sağlamak istiyorsanız tamamıyla kendi çıkarları doğrultusunda insanlar üzerinden para kazanan arama motorlarını değil de doğaya ve çevreye yarar sağlayan, kuraklığa savaş ilan etmiş Ecosia.org ‘ u buradan indirebilir veya kullanabilirsiniz.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.