Teknoloji Haberleri

C2C Pazarlama Nedir?

C2C Pazarlama Nedir?

C2C (Consumer to Consumer) pazarlama, tüketicilerin bir araya gelerek online bir ortamda birbirleriyle ticaret yapabildikleri bir iş modelidir. C2C’nin Türkçe karşılığı (Tüketiciden Tüketiciye) yapılan e-ticaretin kısaltılmış global anlamıdır.C2C pazarlarının en önemli iki uygulaması, açık artırımlar ve sınıflandırılmış reklamlar olmasıdır. C2C firmaları, e-ticaret ve paylaşım ekonomisi teknolojisini kullanırlar.

C2C Pazarlama Nasıl Çalışır?

C2C, müşterilerin yaptığı işleri kolaylaştırmak için üçüncü taraf platformu kullanarak, diğer bir müşteriden mal satın aldığı bir pazar yeri anlamına gelmektedir. C2C firmaları, paylaşım ekonomisi ve e-ticaret teknolojileri ile ortaya çıkan bir iş modelidir. Müşteriler, olası rekabetten yararlanır ve genellikle diğer platformlarda bulunması zor ürün ve hizmetleri C2C satıcılarından kolayca temin edebilirler. Satıcılar için kâr oranı geleneksel fiyatlandırma yöntemlerinden daha da fazla olabilir. Çünkü toptancılar ve perakendecilerin minimum maliyeti söz konusudur. C2C sahaları kullanıcı dostudur. Nedeni ise fiziksel bir mağazayı ziyaret etmeye gerek olmamasıdır. Satıcılar, ürünlerini çevrimiçi listeler ve alıcılar için ürünleri inceleyip, kolayca satın alabilir.

C2C Pazarlama Nedir?
C2C Pazarlama Nedir?

C2C Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Ürün satışı gerçekleştirmek isteyen tüketiciler, bir e-pazaryeri ile anlaşma sağlamalıdır. Alıcı bu sisteme üye olduğu zaman, gereksinim duyduğu ürünü GET sistemi ile alabilir. Ticareti gerçekleştirmeye yardımcı olan e-pazaryeri tam olarak aracı konumdadır.

C2C Pazarlama Örnekleri

C2C pazarlama nedir ve C2C pazarlama yeri nasıl çalışır gibi en çok merak edilen konular hakkındaki bilgileri inceledikten sonra, C2C pazarlama örneklerinden bahsedelim.

Sahibinden.com” ve “GittiGidiyor.com” ülkemizdeki en popüler örnek iken son zamanlarda “Letgo.com“ ve “Dolap.com“ bugünün öne çıkan isimleri arası yer almaktadır. Dünyada popülerliğini ve bilinirliğini arttırmaya devam eden “eBay“ C2C’nin en bilinen örneğidir.

Evinizi ya da arabanızı başka birine satmak ya da satın almak, ikinci el bir ürününüzü satışa çıkarmak, açık arttırma ile ürün satın almak da C2C pazarlama kapsamına girmektedir.

C2C pazarlamanın en önemli özelliği ise satıcıların faturalandırma yapmak zorunda olmamasıdır.

C2C Pazarlama Nedir?
C2C Pazarlama Nedir?

C2C Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

C2C pazarlama, alışılmış pazarlamaya oranla farklı avantajları beraberinde getirir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Satıcının geniş bir kitleye kendi başına ulaşabileceğinden daha hızlı ulaşmasını sağlaması
 • Alıcı ürünü, fiziksel bir işletmeden satın alacağından daha uygun bir fiyata almasını
 • Herhangi bir ek reklam ve pazarlama maliyeti olmadan müşterilerin kolay bir şekilde satın almasını sağlaması
 • Alıcılar için evden alışveriş rahatlığı sunması
 • Her iki taraf içinde önemli bir avantaj ve fiyat indirimleri olması
 • C2C pazarlamasında ürün fiyatları daha düşük olması (Fiziksel bir dükkâna ihtiyaç olmadığından veya satış personeli çalıştırma ihtiyacı bulunmadığından dolayı kaynaklıdır.)
 • Daha yüksek kâr marjları ve iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi sağlaması
 • Alternatif ürün ve hizmet seçeneği sunması
 • Müşteri memnuniyeti açısından fark yaratabilir potansiyele sahip olması
 • Fiyat üzerinde pazarlık yapabileceğiniz geniş bir satıcı seçeneğine sahip olması
 • C2C pazarlaması, temel kuralları dışında katı ticaret kuralları olmaması

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.