Kripto Para

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Bu makalemizde sizlere “Blockchain Teknolojisi Nedir?“ , “Blockchain Nedir?“ , “Blockchain Kullanım Alanları“ alanlarından bahsedeceğiz. Gelin şimdi ”Blockchain Teknolojisi Nedir?” adlı makalemizi beraber inceleyelim;

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi çevrimiçi bir defter gibidir. Blockchain yazılımı, her türlü veriyi takip etmek için kullanılabilen bir dijital defterdir. Bilgiler “Bloklarda” depolandığı için blok zincirlere blok zincirler denir. Veriler her seferinde bir bloğa eklenir. Bir blok içindeki bilgiler, ağ çoğunluğunun gizli anlaşmasını gerektiren sonraki tüm bloklar değiştirilmeden geriye dönük olarak değiştirilemez. Blok zincirleri, başladıktan sonra zincire ne kadar veri eklenebileceği konusunda herhangi bir sınırlama olmaksızın, yeni veriler eklendikçe sürekli olarak büyüyor.

Bir Blockchain iki temel bileşenden oluşur: bloklar ve işlemler. Bunların her ikisi de dijital olarak imzalanmıştır ve dijital imzalar için kullanılanla aynı teknolojiyi kullanır (dolayısıyla “Blockchain” adı verilir). Bloklar, basitçe veri içeren dosyalardır. Ancak, ağın geri kalanının içeriklerini ve orijinalliğini doğrulamasını sağlayan bir kriptografik imzaya da sahipler.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain herhangi bir işlem, tıpkı bir banka çekinin fiziksel bir imza ile korunması gibi dijital bir imza ile korunur. Yani birisi bir bloktaki bilgiyi kurcalarsa veya değiştirirse, zincirdeki tüm torunlarını da değiştirecektir ki bu hiçbir anlam ifade etmez. Ağın geri kalanı, imzayla eşleşmeyeceği için bir şeylerin ters gittiğini anlayacaktır. Kaba kuvvet saldırıları, bir Blockchain saldırmanın en yaygın yoludur ve yapılması oldukça kolaydır. Bloğun hangi verileri içerdiğini bulmak için muazzam miktarda bilgi işlem gücü kullanmanız ve ardından işe yarayan bir sayı bulmak için tüm olası veri kombinasyonlarını tahmin etmeye çalışmanız yeterlidir. Bu, göründüğünden çok daha kolay çünkü her blok çok az bilgi içeriyor. Bloktaki veriler değiştirilirse, hash işlevi de değişecek ve bu da dijital imzayı değiştirecektir. Blockchain olması gerekenden farklı davranacaktır. Bir kaba kuvvet saldırısı başlatmak isteyen kişi, o özel hash değerini üreten bir hash içeren bir Blockchain bulmalıdır, o zaman o zincirde hangi işlemi değiştirmek istediklerine karar vermeleri gerekecektir.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.