Kripto Para

Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Bu makalemizde en çok merak edilen ”Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler” , ”Bitcoin’in Kökenleri Nelerdir?” , ”Nasıl İcat Edildi?” konularından bahsedelim. Gelin şimdi ”Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler” adlı makalemizi beraber inceleyelim;

Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

2008’de ABD’de internet kullananların oranı %55’ti; Bunların %71’i beyaz Amerikalılardı. Bu, ülkemizde neden anonim olarak para transferi yapmak isteyenler için Bitcoin‘in tasarlandığını açıklayan önemli bir gerçektir. Bu kripto para biriminin tarihini paylaşalım ve onun hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Bitcoin, bir anda sihirle ortaya çıkan, dümende hiç kimsenin veya tek bir yaratıcının kendi yazarlığını talep etmediği dijital bir para birimidir. Takma adlı kahramanı, kağıt üzerinde bile var olmayan bilinmeyen bir kişi olan Satoshi Nakamoto‘dur.

Bitcoin’in Kökenleri Nelerdir? Nasıl İcat Edildi?

Her şey 2008’de, bazı programcıların veya bir grup programcının, daha sonra Bitcoin olduğu ortaya çıkan bir şey üzerinde birlikte çalışarak, bankaları veya devlet yetkililerini içermeyen yeni bir para türü yaratmaya karar vermeleriyle başladı. Üçüncü şahısların yardımı olmadan çalışacak ve kimse tarafından kontrol edilemeyecek bir şey istiyorlardı. Herhangi bir masraf, ücret veya gecikme olmadan dakikalar içinde dünyanın bir yerinden diğerine para transfer edebilen, küresel olarak kullanılabilecek bir para birimi yaratmak istediler. Tüm bunları yapacak bir bilgisayar programı tasarlamaya ve kodlamaya karar verdiler ve sadece bu değil, aynı zamanda tamamen açık kaynak olması gerekiyordu.
Yeni bir kripto para birimi yaratmanın ilk adımı, bir tür sanal belirteç oluşturmaktı. Benzersiz olması gerekiyordu ve hiç kimse, onu yaratan programcı bile onun kopyalarına sahip olamazdı. Bu şekilde, belirteçler herhangi bir otorite veya hükümetten gerçekten bağımsız olacaktır. Aynı ilke, Bitcoin’den yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkan ve Litecoin olarak adlandırılan başka bir kripto para birimi tarafından da kullanıldı.

Bitcoin’i keşfeden programcı sonsuza kadar anonim kalacağını bilmiyordu, ancak Bitcoin kodunda, birisinin bir gün kimliğini keşfedebileceğini ima eden bazı küçük ayrıntılar vardı. Bu ipuçları, Bitcoin’in yaratıcısı olabilecek tek bir kişi olacak şekilde tasarlandı.

Bitcoin oluşturulduğunda sınırlı sayıda jeton veya jeton vardı. Programcı, sistemi Bitcoin sayısı asla 21 milyonu geçmeyecek şekilde yaptı. Ayrıca, bu sınıra ulaşıldığında yeni Bitcoin veya jeton oluşturmayı imkansız hale getirecek bir sistem yarattı.

Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

İlk Bitcoin, yaratıcının kendisi tarafından çıkarıldı ve bu da onu bu yeni tür paraya sahip olan ilk kişi yaptı. Programcı, “Genesis Block” madenciliğinden sonra aldığı ilk jetona adını verdi. O günden itibaren Bitcoin madenciliğine başlayan herkes hemen 50 Bitcoin alabiliyordu, daha sonra mayınlı her blok 12.5 Bitcoin verdi ve bu sayı her dört yılda bir yarıya indirildi.

2009’da Bitcoin’in değeri yükselirken, YouTube‘da Laszlo Hanyecz‘in Papa John’s‘tan birkaç pizza için 10.000 Bitcoin teklif ettiği bir video çıktı. İnsanların bu yeni para türüne nasıl tepki vereceğini görmek için bir testti. Programcı kimsenin teklifi kabul etmesini beklemiyordu, bu yüzden iki pizza için çok küçük bir miktar para teklif etti. Bununla birlikte, 22 Mayıs 2010’da, Bitcoin madenciliği yapan programcı, pizzalarından birinin internet üzerinden 10.000 Bitcoins karşılığında satın alındığını gördü. Bugün hala o paralara sahip olsaydı, 65 milyon dolar değerinde olurdu.

Ancak herkes bu yeni para türünün ortaya çıkmasından memnun değildi. Bazı insanlar Bitcoin’i bir aldatmaca olarak adlandırmaya başladı çünkü kimse onu kimin yarattığını ve nasıl çalıştığını bilmiyordu. Bu argüman Bitcoin’e karşı en güçlü olanıydı. Bu nedenle, birkaç yıl sonra para birimine güvenen çok az insan vardı, insanlar ona güvenmeye başladı ve hatta bazıları onu satın almaya başladı.

Gittikçe daha fazla insanın Bitcoin’e güvenmemek yerine güvenmeye başlamasının birkaç nedeni var. Bugün, Bitcoin ödemelerini kabul eden birçok çevrimiçi mağaza var ve Bitcoin ödemelerini kabul eden şirketler tüm dünyada yaygınlaşıyor.

 

Makalemizde sizlere Bitcoin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarım bu bilgiler aklınıza takılan sorulara cevap olmuştur.

 

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.