Mobil

Aliexpress’ten Telefon Almak Mantıklı Mı?

Aliexpress’ten Telefon Almak Mantıklı Mı?

Akıllı cep telefonlarını yurt dışından satın aldığımızda karşımıza çıkan maliyetler; geçişlik kayıt, gümrük vergisi ve diğer vergi tutarları olmaktadır. Yurt dışından alacağınız cihazların toplam fiyatı ile Türkiye fiyatlarını kıyasladık.

Yurt Dışından Telefon Almak Mantıklı Mı?

Türkiye’de vergi ve dolar kuru sebebiyle yükselen telefon fiyatlarından dolayı kullanıcılar alternatif yollar aramaktadır. Bu nedenle aklımıza ilk gelenlerden biri telefonları yurt dışı kaynaklı almaktır. Sizler için mantıklı olup olmadığını inceledik. İsterseniz fazla sözü uzatmadan Aliexpress’ten Telefon Almak Mantıklı Mı? yazımızı beraber inceleyelim.

İlk etapta AliExpress üzerinden yurt dışı telefon fiyatları birçok kullanıcıya cazip geliyor. Ancak telefonu satın aldığımızda ek fiyatlarla karşılaşıyoruz.

Örneğin Xiaomi Mi 10T’nin fiyatı Aliexpress’te 3.850 TL olarak gözükmektedir. Türkiye’de ise birebir aynı telefonun fiyatı 5.199 TL’dir. Yurt dışından Xiaomi Mi 10T satın almayı düşündüğümüzde ilk olarak 1.200 TL vergi ödemek zorunluluğumuz bulunmaktadır. Diğer taraftan ise vergi sonrası geçişlik kayıt fiyatı ödemek gerekiyor. Günümüzde geçişlik kayıt fiyatı ise 2.006 TL’dir.

Aliexpress'ten Telefon Almak Mantıklı Mı?

Geçişlik kayıt ve vergi fiyatından sonra tüketiciler aldığı tutarın %20 ‘si kadar gümrük vergisi ödemek zorundadır. Bu nedenle Türkiye’de 5.199 TL’ye satışta olan Xiaomi Mi 10T’yi, yurt dışından temin ettiğimizde minimum 7.000 TL bandında bir fiyat ödemekteyiz. Ayrıca yurt dışından alınan cihazların garantisi Türkiye’de geçerli sayılmayacaktır.

Kısaca yurt dışından telefon satın almanızı önermiyoruz.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.