Hisseler

ABD’de enflasyon Eylül’de beklentilerin üzerinde yükseldi 8.5%

ABD’de enflasyon Eylül’de beklentilerin üzerinde yükseldi

ABD’de tüketici fiyatları, dünyanın en büyük ekonomisindeki enflasyon mücadelesinin henüz sona ermediğinin bir işareti olarak geçen ay beklenenden fazla yükseldi.

Fiyatların yükselme hızı olan enflasyon, Ağustos’taki %8,3’ten Eylül ayına kadar 12 ayda %8,2’ye geriledi.

Düşüşe rağmen, rakam hala tahminin üzerindeydi.

ABD merkez bankasının sorunu gidermeye yönelik çabaları doları ve küresel borçlanma maliyetlerini yukarı çekerken ABD’de enflasyon yakından izleniyor.

Oran, merkez bankasının %2 hedefinin oldukça üzerinde ve Federal Rezerv’in yükselen fiyatları soğutmak amacıyla faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Hisse senedi piyasaları, daha önce nakliye maliyetlerindeki düşüş gibi diğer işaretlerle neşelenen yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan raporun ardından keskin bir şekilde düştü, bu da sorunun azalıyor olabileceğine işaret ediyor gibiydi.

ABD'de yumurta fiyatları %30'dan daha fazla yükseldi.
ABD’de yumurta fiyatları %30’dan daha fazla yükseldi.

ABD’de enflasyon, pompadaki akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün de yardımıyla Haziran ayında %9.1’e ulaştığından bu yana geriledi.

Ancak sorun ekonominin diğer kısımlarını etkilemeye devam ediyor. Bakkal fiyatları son 12 ayda %13 arttı ve konut ve tıbbi maliyetler de keskin bir şekilde artıyor.

Ana Varlık Yönetimi’nin küresel baş stratejisti Seema Shah, “Enflasyon okumasının bileşimi, belki de toplam sayıdan daha endişe verici” dedi.

“Barınma ve tıbbi bakım endekslerindeki artışlar… fiyat baskılarının son derece inatçı olduğunu ve Fed mücadelesi olmadan düşmeyeceğini teyit ediyor.”

Faiz oranlarını yükselterek, Fed borçlanmayı daha pahalı hale getirir. Bu, özellikle arabalar ve evler gibi büyük bilet kalemlerine yönelik talebi azaltmayı ve fiyatları artıran baskıları hafifletmeyi amaçlıyor.

Ancak, faaliyeti yavaşlatarak, Fed aynı zamanda ekonomiyi resesyona sokma riskini de taşıyor. Analistler, enflasyonun şimdiye kadar Fed’in çabalarına inatla dirençli olduğunu kanıtladığı için bu sonucun giderek daha olası olduğunu düşünüyor.

Parayı ABD’ye yönlendirme ve doları artırma eğiliminde olan Fed’in faiz artışının, birçok ülkenin kendi enflasyon sorunlarıyla boğuştuğu dünyanın geri kalanını nasıl etkileyeceği konusunda endişeler de artıyor.

Fed’in eski başkanı ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çarşamba günü yaptığı konuşmada endişeleri kabul ederek ABD’nin küresel duruma “dikkatli” olduğunu, ancak iç endişelerin politikaya yön vereceğini söyledi.

“İleriye giden yolumuz evde yapmamız gereken işlerle başlıyor” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük ekonomik önceliğimiz, güçlü bir işgücü piyasasını korurken enflasyonu düşürmektir.”

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.