Mobil

5G Nedir? 5G’nin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

5G dünyanın gündemine girmeyi başardı. Bir çok alanda yenilikler elde edilecek gibi görünüyor . Merakla beklenen 5G’nin kullanılmaya başlandığı ülkelerde nasıl bir etkisi oldu. Biz ne zaman kullanacağız gibi konulardan bahsedelim istedik. Bir çok ülke 5G’yi kullanmaya çoktan başladı. Artık internet erişimlerine çok daha hızlı şekilde ulaşabiliyorlar.

5G NEDİR ?

5G Nedir? 5G'nin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
5G Nedir? 5G’nin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

5G Nedir ? 5. Nesil Mobil İletişim Hizmeti; yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Dördüncü nesil yani 4G teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlamaktadır.Bu hız kullanılan cihazın kategorisine göre 1 ila 10 Gbps arasında değişebilecektir.

Samsung tarafından hız testine tabi olan 5G bu ortamda hız rekoru kırılmıştır. Kasım 2016 tarihinde Samsung, Çin Mobil Araştırma Enstitüsü (CMRI) ile birlikte yaptığı ortak çalışmalarda 5G prototip denemesini başarıyla tamamladıklarını duyurmuştur. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamada ise Türkiye’nin 5G çalışmalarına uygun olmaya çalıştığı ayrıca Türkiye’nin 5G kullanan ilk ülkelerden biri olacağı ifadelerine yer verildi.

5G Ne Kadar Hızlıdır?

5G Nedir? 5G'nin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
5G Nedir? 5G’nin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

5G’nin hız oranı birazda yaşadığımız şehir, yada kullanılan operatörle de etkili olacak. Sebebi gayet açık aslında, alt yapısı olan bir operatörün verim hızı ile yan operatörün verim hızı bir olmayacaktır. Buda demek oluyor ki kimileri 5G’yi süper hızla kullanırken, diğer kullanıcı daha az hızla kullanabilir.

Yine de 4G’nin hız oranından yirmi kat daha hızlı diyelim. Mesela 4G ile indirilecek bir program yarın saatte inerken, 5G ile saniyeler içerisinde inmiş olacak. Çok kısa zamanda hayatımıza gireceği kesin.

Türkiye 5G’ye Ne Zaman Geçecek?

5G Nedir? 5G'nin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
5G Nedir? 5G’nin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Türkiye, 5G’ye geçeceği günü merakla bekliyor. 2018 yılında TÜBİTAK projesi, kapsamında baz istasyonu kurulumları başladığı bilinmektedir. Yerli imkanlarımız ile 5G’nin alt yapısını tamamlayacağız. Proje’nin ilk parçası, Mart 2021’de tamamlanması bekleniyor. 5G merakla beklenirken faydaları ve zararları konusunu ele alalım.

5G’nin Faydaları ve Zararlı Yönleri Nelerdir?

Pek çok alanda faydalı görünen 5G‘nin birde zararlı yönleri de olacak. Daha çok radyasyona maruz kalacağımız kesin. Sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Psikolojik sorunları, kalp krizini riskini uykusuzluk ve kanser gibi kronik hastalıkları tetikleyebilir.

Faydalarının arasında internet erişim hızı ile daha hızlı internet ağına sahip olacağız. Online erişimlere anında ulaşabileceğiz. Özellikle gençlerin işine daha çok yarayacak gibi duruyor. Eğlenceli oyunlara çok daha hızlı şekilde müdahale edilebilecek. Eğitim alanında da çok fazla kabul görebilecek. Çünkü eğitim sektöründe hızlı erişim sağlayan öğretmenler ve öğrencileri mutlu edecek bir sistem. Böylece daha kolay ödev yapabilecekler. Yada ders işleyişi daha hızlı olacak.

Güncel Tekno

Merak ediyor, araştırıyor, öğreniyor ve paylaşıyoruz...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı!

Bir Reklam Engelleyiciyi etkinleştirmiş olabileceğinizi fark ettik. Lütfen sitemizin en iyi şekilde Reklam Engelleyiciler kapalıyken deneyimlendiğini unutmayın.